Darıca Haber Girişi: 19.05.2021 - 13:10, Güncelleme: 19.05.2021 - 13:10

“Bu proje bölgenin güneşini dahi kesecek”

 

“Bu proje bölgenin güneşini dahi kesecek”

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, Darıca’ya yapılması planlanan Termal Grup Projesi’nin 12 kat olması sebebi ile bölgenin doğal yapısının bozulacağını söyleyerek, projenin bölgenin rüzgarını ve güneşini dahi keseceğini dile getirdi.
Termal Grup Turizm ve Otelcilik Sanayi Ticaret A.Ş tarafından Darıca’ya yapılmak istenen proje ile alakalı, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Nisan ayı meclis toplantısında projenin daha önceden 40 kattan 25 kata çekildiğini ancak bunun da yeterli olmadığını söyleyerek 12 kata çekilmesini talep ettiklerini söyledi. CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, 12 kat yüksekliğin de Darıca için uygun olmadığını belirterek bölgenin rüzgarının ve güneşinin de etkileneceğini söyledi. BU PROJEYE KARŞIYIZ CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Haklı mücadelemizde kazanan Darıca’mız olacak. Kocaeli ve Darıca Kamuoyunu, özellikle bölgede yaşayan yurttaşlarımızı yakından ilgilendiren Darıca dahilinde Bayramoğlu Mahallesi, G22.b4, G22b.22b, G22b.18d ve G22b.23a nazım, 30K.1b, 1c, 1d, 2a, 2d, 3a, 4a, 4b uygulama imar planı paftaları, 2014, 2033, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049 ve 2359 adalarda yapılmak istenilen yani kısa adıyla tanımlanacak olursa Termal Grup Proje adlı proje alanına yapmak istenilen yapıyı aşağıda sırlamaya çalıştığımız nedenlerle Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşı olduğumuz bilinmesi isteriz. YÜZDE 10 NÜFUS ARTACAK 1- Yapılmak istenilen projenin Darıca’nın nüfusuna ek olarak yaklaşık 10 bin konut imal edileceğini hesap edilirse bu da en az yüzde 10 kadar ek bir nüfus artışı yaratacağı ön görülmektedir. 2- Proje ile Darıca’nın kronikleşen alt yapı, ulaşım, üst yapı, eğitim gibi birçok alanda olumsuzluk yaratacağı ön görülmektedir. 3- Bahse konu bölgede imar durumu hali hazırda 2,5 kattan oluşmakta iken ilgili projeye sahipleri tarafından önceki haliyle yani bizlerin yargı süreci içerisinde yapmış olduğumuz mücadelemiz sonucu proje sahiplerinin ilk aşamada 41 kat yapı yapmak istediği alanda bugün itibari ile 25 kat talebi yapılmış olup, Darıca belediyesi yönetimi tarafından 12 kat ile projeye yeni bir kat yüksekliği uygulanması meclisten talep edilmiştir. Bölgenin doğal yapısından tutun, rüzgar ve güneşin ışıklarını dahi kesecek şekildedir. CHP grubu olarak bizler bu konu hakkında şerhimizi gerekçeleri ile meclise sunmuş bulanmaktayız. Belediye yönetiminin uygun gördüğü hali ile bakıldığında Darıca’nın hiçbir bölgesinde 36 metre yüksekliğinde yapı bulunmamaktadır. Sadece kat 41 den 12 düşürülmüş inşaat m2si aynı, daha az yeşil alan kalmış.  EMSALİ OLMAYAN YAPILAŞMA 4- Bu çifte standart durum toplumsal eşitsizlik duygusunun derinleştirdiği gibi adalet duygusunu da yok etmektedir. Diğer hiçbir mahallemizde emsali olmayan bu yapılaşma modeline karşı olmak her Darıcalı yurttaşımızın görevidir. 5- Bölgemizin deprem kuşağında olması, deprem toplanma alanlarının yetersizliği ise cabası. 6- 41 kat olan bu yapıya nasıl olsa eninde sonunda yapılacak diyen zihniyetin bu haksız düşüncesinin iflas ettiğini bugün ise; 12 katın konuşulduğunu tüm kamuoyuna bir kez daha hatırlamak isteriz.”
CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, Darıca’ya yapılması planlanan Termal Grup Projesi’nin 12 kat olması sebebi ile bölgenin doğal yapısının bozulacağını söyleyerek, projenin bölgenin rüzgarını ve güneşini dahi keseceğini dile getirdi.

Termal Grup Turizm ve Otelcilik Sanayi Ticaret A.Ş tarafından Darıca’ya yapılmak istenen proje ile alakalı, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Nisan ayı meclis toplantısında projenin daha önceden 40 kattan 25 kata çekildiğini ancak bunun da yeterli olmadığını söyleyerek 12 kata çekilmesini talep ettiklerini söyledi. CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, 12 kat yüksekliğin de Darıca için uygun olmadığını belirterek bölgenin rüzgarının ve güneşinin de etkileneceğini söyledi.

BU PROJEYE KARŞIYIZ

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Haklı mücadelemizde kazanan Darıca’mız olacak. Kocaeli ve Darıca Kamuoyunu, özellikle bölgede yaşayan yurttaşlarımızı yakından ilgilendiren Darıca dahilinde Bayramoğlu Mahallesi, G22.b4, G22b.22b, G22b.18d ve G22b.23a nazım, 30K.1b, 1c, 1d, 2a, 2d, 3a, 4a, 4b uygulama imar planı paftaları, 2014, 2033, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049 ve 2359 adalarda yapılmak istenilen yani kısa adıyla tanımlanacak olursa Termal Grup Proje adlı proje alanına yapmak istenilen yapıyı aşağıda sırlamaya çalıştığımız nedenlerle Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşı olduğumuz bilinmesi isteriz.

YÜZDE 10 NÜFUS ARTACAK

1- Yapılmak istenilen projenin Darıca’nın nüfusuna ek olarak yaklaşık 10 bin konut imal edileceğini hesap edilirse bu da en az yüzde 10 kadar ek bir nüfus artışı yaratacağı ön görülmektedir. 2- Proje ile Darıca’nın kronikleşen alt yapı, ulaşım, üst yapı, eğitim gibi birçok alanda olumsuzluk yaratacağı ön görülmektedir. 3- Bahse konu bölgede imar durumu hali hazırda 2,5 kattan oluşmakta iken ilgili projeye sahipleri tarafından önceki haliyle yani bizlerin yargı süreci içerisinde yapmış olduğumuz mücadelemiz sonucu proje sahiplerinin ilk aşamada 41 kat yapı yapmak istediği alanda bugün itibari ile 25 kat talebi yapılmış olup, Darıca belediyesi yönetimi tarafından 12 kat ile projeye yeni bir kat yüksekliği uygulanması meclisten talep edilmiştir. Bölgenin doğal yapısından tutun, rüzgar ve güneşin ışıklarını dahi kesecek şekildedir. CHP grubu olarak bizler bu konu hakkında şerhimizi gerekçeleri ile meclise sunmuş bulanmaktayız. Belediye yönetiminin uygun gördüğü hali ile bakıldığında Darıca’nın hiçbir bölgesinde 36 metre yüksekliğinde yapı bulunmamaktadır. Sadece kat 41 den 12 düşürülmüş inşaat m2si aynı, daha az yeşil alan kalmış. 

EMSALİ OLMAYAN YAPILAŞMA

4- Bu çifte standart durum toplumsal eşitsizlik duygusunun derinleştirdiği gibi adalet duygusunu da yok etmektedir. Diğer hiçbir mahallemizde emsali olmayan bu yapılaşma modeline karşı olmak her Darıcalı yurttaşımızın görevidir. 5- Bölgemizin deprem kuşağında olması, deprem toplanma alanlarının yetersizliği ise cabası. 6- 41 kat olan bu yapıya nasıl olsa eninde sonunda yapılacak diyen zihniyetin bu haksız düşüncesinin iflas ettiğini bugün ise; 12 katın konuşulduğunu tüm kamuoyuna bir kez daha hatırlamak isteriz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.