Gündem Haber Girişi: 28.06.2021 - 13:05, Güncelleme: 28.06.2021 - 13:05

Dilovası’ndan geçecek hattın sözleşmesi imzalandı

 

Dilovası’ndan geçecek hattın sözleşmesi imzalandı

TEİAŞ’ın hazırladığı yaklaşık 37 kilometre uzunluğundaki yeni enerji iletim projesinin ihalesini Türk Prysmian ve İtalyan ana ortağı Prysmian SpA kazandı. Sözleşme taraflarca imzalandı.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yaklaşık 37 kilometre uzunluğunda yeni bir enerji İletim hattı projesi hazırladı. “380 Kv İzmit 380 Tm - Makina OSB Tm - Diliskelesi EEİH)” adı verilen proje İzmit’ten başlayıp ile Dilovası’na kadar uzanacak. 2018 yılında projesi hazırlanan Yüksek gerilim hattı ile ilgili, belediyelerine ve kamu kurumlarının istekleri doğrultusunda proje revizyonu yapıldı. Yapılan revizyonun ardında hazırlanan proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu. İzmit Çayırköy’den başlayacak olan hat, Sepetçi, Sekbanlı, Kabaoğlu, Derince ilçesinde Toylar, Körfez ilçesinde Dereköy, Belen, İlimtepe, Kalburcu, Elmacık ve Dilovası ilçesinde Tepecik, Köseler mevkilerinden geçecek.  Hattın uzunluğu 37.9 kilometre olacak. KAMULAŞTIRMA YAPILACAK Yüksek gerilim hattı güzergahında 65 taşıyıcı, 1 nihai direk ve 34 durdurucu direk olmak üzere toplam 100 adet yeni direğin inşası planlanıyor. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergâhın sağından ve solundan 25 metre olmak üzere toplam 50 metre genişliğindeki koridorda inşaat çalışmaları yapılacak. Projenin tamamlanması ile Kocaeli ili ve ilçelerinde yaşayan bölge halkının, sanayi ve tarım tesislerinin ihtiyacı olan kaliteli ve sürekli enerji ihtiyacı karşılanacağı, böylece, Kocaeli İlinde sanayinin, tarımın ve turizmin gelişmesi sağlanacak ve bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimindeki süreklilikte sekteye uğramayacak, enerji kaynağı olarak yüksek gerilime ihtiyaç duyan sanayi alanlarının bu bölgede yaygınlaşması sağlanmış olacağı ifade edildi. 140 MİLYON EURO TEİAŞ’ın söz konusu proje kapsamında açtığı ihaleyi Türk Prysmian ve İtalyan ana ortağı Prysmian SpA kazandı. 140,7 milyon euro tutarındaki yüksek gerilim hattı ihalesi, 400 kV Çanakkale Boğaz (Lapseki 3-Sütlüce 3) geçişi ve İzmit Körfez (Hersek-Dilovası) geçişi denizaltı kablo bağlantı işlerini kapsıyor. Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş’nin Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bilgilendirmede tarafların ihale sözleşmesini imzaladığı açıklandı. İhale kapsamındaki Çanakkale Boğazı denizaltı kablo geçişi işinin 750 gün, İzmit Körfez denizaltı kablo geçişi işinin ise 780 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Sözleşmenin yatırım bedeli ise 140 Milyon Euro olacak.
TEİAŞ’ın hazırladığı yaklaşık 37 kilometre uzunluğundaki yeni enerji iletim projesinin ihalesini Türk Prysmian ve İtalyan ana ortağı Prysmian SpA kazandı. Sözleşme taraflarca imzalandı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yaklaşık 37 kilometre uzunluğunda yeni bir enerji İletim hattı projesi hazırladı. “380 Kv İzmit 380 Tm - Makina OSB Tm - Diliskelesi EEİH)” adı verilen proje İzmit’ten başlayıp ile Dilovası’na kadar uzanacak. 2018 yılında projesi hazırlanan Yüksek gerilim hattı ile ilgili, belediyelerine ve kamu kurumlarının istekleri doğrultusunda proje revizyonu yapıldı. Yapılan revizyonun ardında hazırlanan proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu. İzmit Çayırköy’den başlayacak olan hat, Sepetçi, Sekbanlı, Kabaoğlu, Derince ilçesinde Toylar, Körfez ilçesinde Dereköy, Belen, İlimtepe, Kalburcu, Elmacık ve Dilovası ilçesinde Tepecik, Köseler mevkilerinden geçecek.  Hattın uzunluğu 37.9 kilometre olacak.

KAMULAŞTIRMA YAPILACAK

Yüksek gerilim hattı güzergahında 65 taşıyıcı, 1 nihai direk ve 34 durdurucu direk olmak üzere toplam 100 adet yeni direğin inşası planlanıyor. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergâhın sağından ve solundan 25 metre olmak üzere toplam 50 metre genişliğindeki koridorda inşaat çalışmaları yapılacak. Projenin tamamlanması ile Kocaeli ili ve ilçelerinde yaşayan bölge halkının, sanayi ve tarım tesislerinin ihtiyacı olan kaliteli ve sürekli enerji ihtiyacı karşılanacağı, böylece, Kocaeli İlinde sanayinin, tarımın ve turizmin gelişmesi sağlanacak ve bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimindeki süreklilikte sekteye uğramayacak, enerji kaynağı olarak yüksek gerilime ihtiyaç duyan sanayi alanlarının bu bölgede yaygınlaşması sağlanmış olacağı ifade edildi.

140 MİLYON EURO

TEİAŞ’ın söz konusu proje kapsamında açtığı ihaleyi Türk Prysmian ve İtalyan ana ortağı Prysmian SpA kazandı. 140,7 milyon euro tutarındaki yüksek gerilim hattı ihalesi, 400 kV Çanakkale Boğaz (Lapseki 3-Sütlüce 3) geçişi ve İzmit Körfez (Hersek-Dilovası) geçişi denizaltı kablo bağlantı işlerini kapsıyor. Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş’nin Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bilgilendirmede tarafların ihale sözleşmesini imzaladığı açıklandı. İhale kapsamındaki Çanakkale Boğazı denizaltı kablo geçişi işinin 750 gün, İzmit Körfez denizaltı kablo geçişi işinin ise 780 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Sözleşmenin yatırım bedeli ise 140 Milyon Euro olacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.