Park ınn

Enflasyon rakamları ile birlikte bu ödemeler değişecek

Ekonomi 01.07.2024 - 10:34, Güncelleme: 01.07.2024 - 10:34
 

Enflasyon rakamları ile birlikte bu ödemeler değişecek

Enflasyon ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin yeni maaşları belli olacak. Ayrıca kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteği ödemelerinde de artış olacak. Enflasyon verisi sonrası neler değişecek?

Milyonlarca vatandaşın gözü haziran ayı enflasyonuna çevrildi. Haziran enflasyon rakamları 3 Temmuz'da saat 10.00'da  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Enflasyon ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin  yeni maaşları belli olacak. Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteğinde de artış olacak. MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ NE KADAR  ZAM ALACAK? Memur ve memur emeklisi zam oranları, 6 aylık enflasyondan doğan fark ile toplu sözleşmede belirlenen rakam üzerinden hesaplanıyor. Enflasyon tahminleri dikkate alındığında memur ve memur emeklisi maaşlarına yüzde 20 civarında zam yapılacak. Bu rakam baz alındığında 32 bin 861 lira olan en düşük memur maaşı 39 bin lirayı aşacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak.   EMEKLİ ZAM ORANI Emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılıyor. Tahminlere göre 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında gelecek. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına yüzde 25 bandında zam yapılacak. Kök aylığı 7 bin 500 bin liranın altında olanların maaşları, zamma rağmen 10 bin lirayı aşmadığı takdirde en düşük emekli maaşı uygulamasından yararlanacak. 10 bin olarak belirlenen en düşük emekli maaşının artıp artmayacağı henüz bilinmiyor. KIDEM TAZMİNATI TAVANI Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş zam oranı ile belirleniyor. Bu çerçevede kıdem tazminatı tavanı, 35 bin 58 liradan 42 bin liranın üzerine çıkacak. Yeni rakami 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden belirlenecek. Nihai rakam 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın memur aylık katsayısı değişikliği ile belli olacak. BEDELLİ ASKERLİK Bedelli askerlik ücreti de memur aylık katsayısına göre yeniden belirleniyor. Hesaplamalara göre 182 bin 609 lira olan bedelli ücreti, 219 bin lirayı aşacak.   YAŞLILIK AYLIĞI Memur zammı, maaş katsayılarında bir artışa neden olduğu için yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve desteği alanların ödemelerinde de artış olacak. Buna göre yaşlılık aylığı 3 bin 504 liradan 4 bin 200 liraya yükselecek. ENGELLİ AYLIĞI Engel oranı yüzde 40-69 arasında olanların aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 lira, Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanların aylığı 4 bin 197 liradan 5 bin 36 lira, Engelli yakını aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 lira olarak güncellenecek. EVDE BAKIM YARDIMI Evde bakım yardım desteği 7 bin 608 liradan 9 bin 131 liraya çıkacak.
Enflasyon ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin yeni maaşları belli olacak. Ayrıca kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteği ödemelerinde de artış olacak. Enflasyon verisi sonrası neler değişecek?

Milyonlarca vatandaşın gözü haziran ayı enflasyonuna çevrildi. Haziran enflasyon rakamları 3 Temmuz'da saat 10.00'da  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Enflasyon ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin  yeni maaşları belli olacak. Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteğinde de artış olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ NE KADAR  ZAM ALACAK?
Memur ve memur emeklisi zam oranları, 6 aylık enflasyondan doğan fark ile toplu sözleşmede belirlenen rakam üzerinden hesaplanıyor. Enflasyon tahminleri dikkate alındığında memur ve memur emeklisi maaşlarına yüzde 20 civarında zam yapılacak. Bu rakam baz alındığında 32 bin 861 lira olan en düşük memur maaşı 39 bin lirayı aşacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak.

 

EMEKLİ ZAM ORANI

Emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılıyor. Tahminlere göre 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında gelecek. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına yüzde 25 bandında zam yapılacak. Kök aylığı 7 bin 500 bin liranın altında olanların maaşları, zamma rağmen 10 bin lirayı aşmadığı takdirde en düşük emekli maaşı uygulamasından yararlanacak. 10 bin olarak belirlenen en düşük emekli maaşının artıp artmayacağı henüz bilinmiyor.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI

Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş zam oranı ile belirleniyor. Bu çerçevede kıdem tazminatı tavanı, 35 bin 58 liradan 42 bin liranın üzerine çıkacak. Yeni rakami 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden belirlenecek. Nihai rakam 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın memur aylık katsayısı değişikliği ile belli olacak.

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik ücreti de memur aylık katsayısına göre yeniden belirleniyor. Hesaplamalara göre 182 bin 609 lira olan bedelli ücreti, 219 bin lirayı aşacak.

 

YAŞLILIK AYLIĞI

Memur zammı, maaş katsayılarında bir artışa neden olduğu için yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve desteği alanların ödemelerinde de artış olacak. Buna göre yaşlılık aylığı 3 bin 504 liradan 4 bin 200 liraya yükselecek.

ENGELLİ AYLIĞI


Engel oranı yüzde 40-69 arasında olanların aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 lira, Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanların aylığı 4 bin 197 liradan 5 bin 36 lira, Engelli yakını aylığı 2 bin 798 liradan 3 bin 358 lira olarak güncellenecek.

EVDE BAKIM YARDIMI

Evde bakım yardım desteği 7 bin 608 liradan 9 bin 131 liraya çıkacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.