Haber Girişi: 15.10.2021 - 15:25, Güncelleme: 15.10.2021 - 15:25

“Gebze-Darıca Metro inşaatı sıkıntı yaşatıyor!”

 

“Gebze-Darıca Metro inşaatı sıkıntı yaşatıyor!”

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN, YENİKENT MAHALLESİ’NİN SIKINTISINI TBMM’YE TAŞIDI;
Gebze Yenikent Mahallesi sakinleri, Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu konuda seslerini duyurmakta da sıkıntı yaşayan Yenikent Mahallesi sakinlerinin sesi olan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne bağlı Yenikent Mahallesi sakinleri, Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.” diyen Türkkan, inşaatın gürültüsü ve kirliliği yanında, Gebze Belediyesi tarafından tahsis edilen hafriyat döküm alanı olarak kullanılan alanın da mahallelinin şikayetçi olduğu konular arasında yer aldığına ve yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısı bulunduğuna da vurgu yaptı. “BAKANLIK BİLGİ SAHİBİ Mİ?” Açıklamasını sürdüren Vekil Türkkan, “Bu konularda mahalleli ilgili yerlere yaklaşık 2 yıldır birçok şikayette bulunmasına rağmen herhangi bir adım atılmadı. Yenikent Mahalle sakinlerinin Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili yaşadığı sıkıntılar konusunda Bakanlığın bilgisi var mı? Bu konuda neden yaklaşık 2 yıldır bir adım atılmadı? Mahallelinin mağduriyeti nasıl giderilecek? Yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısının bulunması ile ilgili olarak bakanlık bilgi sahibi mi yada mahallelinin endişe ettiği bu konuda alınmış veya alınması düşünülen bir tedbir var mı? Öte yandan hafriyat döküm alanı belirlenirken Yenikent Mahalle sakinleri için yaratacağı sıkıntı neden düşünülmedi ve bu konuda bir tedbir alınmadı?” dedi. İŞTE TÜRKKAN’IN SORULARI; 1-Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne bağlı Yenikent Mahallesi sakinlerinin Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili yaşadığı sıkıntılar konusunda Bakanlık bilgi sahibi midir, mahalleli tarafından iletilen şikayetler Bakanlık’a ulaşmış mıdır, bu konuda neden yaklaşık 2 yıldır bir adım atılmamıştır? 2-Gebze-Darıca Metro inşaatının hafriyatı için Yenikent Mahallesi’nde Gebze Belediyesi tarafından tahsis edilen hafriyat döküm alanı olarak kullanılan alan nasıl ve neye göre belirlenmiştir, bu alanın belirlenmesinin gerekçeleri nelerdir? 3-Hafriyat döküm alanı belirlenirken Yenikent Mahallesi sakinleri için yaratacağı sıkıntı neden düşünülmemiş ve bu konuda bir tedbir alınmamıştır?  4-Yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısının bulunması ile ilgili olarak Bakanlık bilgi sahibi midir, mahallelinin endişe ettiği bu konuda alınmış veya alınması düşünülen bir tedbir bulunmakta mıdır, bunlar nelerdir? 5-Gebze-Darıca Metro inşaatının Yenikent Mahallesi sakinleri için yaşattığı sıkıntıların giderilmesi düşünülmekte midir, bu konularda herhangi bir adım atılmayacaksa mahallelinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?
İYİ PARTİLİ TÜRKKAN, YENİKENT MAHALLESİ’NİN SIKINTISINI TBMM’YE TAŞIDI;

Gebze Yenikent Mahallesi sakinleri, Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu konuda seslerini duyurmakta da sıkıntı yaşayan Yenikent Mahallesi sakinlerinin sesi olan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne bağlı Yenikent Mahallesi sakinleri, Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.” diyen Türkkan, inşaatın gürültüsü ve kirliliği yanında, Gebze Belediyesi tarafından tahsis edilen hafriyat döküm alanı olarak kullanılan alanın da mahallelinin şikayetçi olduğu konular arasında yer aldığına ve yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısı bulunduğuna da vurgu yaptı.

“BAKANLIK BİLGİ SAHİBİ Mİ?”

Açıklamasını sürdüren Vekil Türkkan, “Bu konularda mahalleli ilgili yerlere yaklaşık 2 yıldır birçok şikayette bulunmasına rağmen herhangi bir adım atılmadı. Yenikent Mahalle sakinlerinin Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili yaşadığı sıkıntılar konusunda Bakanlığın bilgisi var mı? Bu konuda neden yaklaşık 2 yıldır bir adım atılmadı? Mahallelinin mağduriyeti nasıl giderilecek? Yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısının bulunması ile ilgili olarak bakanlık bilgi sahibi mi yada mahallelinin endişe ettiği bu konuda alınmış veya alınması düşünülen bir tedbir var mı? Öte yandan hafriyat döküm alanı belirlenirken Yenikent Mahalle sakinleri için yaratacağı sıkıntı neden düşünülmedi ve bu konuda bir tedbir alınmadı?” dedi.

İŞTE TÜRKKAN’IN SORULARI;

1-Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne bağlı Yenikent Mahallesi sakinlerinin Gebze-Darıca Metro inşaatı ile ilgili yaşadığı sıkıntılar konusunda Bakanlık bilgi sahibi midir, mahalleli tarafından iletilen şikayetler Bakanlık’a ulaşmış mıdır, bu konuda neden yaklaşık 2 yıldır bir adım atılmamıştır?

2-Gebze-Darıca Metro inşaatının hafriyatı için Yenikent Mahallesi’nde Gebze Belediyesi tarafından tahsis edilen hafriyat döküm alanı olarak kullanılan alan nasıl ve neye göre belirlenmiştir, bu alanın belirlenmesinin gerekçeleri nelerdir?

3-Hafriyat döküm alanı belirlenirken Yenikent Mahallesi sakinleri için yaratacağı sıkıntı neden düşünülmemiş ve bu konuda bir tedbir alınmamıştır? 

4-Yer altından çıkan hafriyatlarda asbest sıkıntısının bulunması ile ilgili olarak Bakanlık bilgi sahibi midir, mahallelinin endişe ettiği bu konuda alınmış veya alınması düşünülen bir tedbir bulunmakta mıdır, bunlar nelerdir?

5-Gebze-Darıca Metro inşaatının Yenikent Mahallesi sakinleri için yaşattığı sıkıntıların giderilmesi düşünülmekte midir, bu konularda herhangi bir adım atılmayacaksa mahallelinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.