Gündem Haber Girişi: 07.04.2021 - 17:16, Güncelleme: 07.04.2021 - 17:16

GTÜ yine örnek oluyor

 

GTÜ yine örnek oluyor

GTÜ yine örnek oluyor
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri’nin rektörleri ile toplantı yaptı. Araştırma Üniversiteleri arasında Gebze Teknik Üniversite (GTÜ) de bunuyor. GTÜ, araştırmaları ile aday üniversitelere örnek olacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri’nin rektörleri ile toplantı yaptı. YÖK’te Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve YÖK yetkilileri katıldı. Toplantıda, YÖK’ün Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Projesi’nde yer alan 16 üniversitenin rektörleri, proje kapsamında bugüne kadar yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Projesi kapsamında yer alan üniversiteler arasında Gebze Teknik Üniversitesi de bulunuyor. YÖK’TE TOPLANDILAR Türkiye’nin kalkınması için önemli olan ve Kalkınma Planı’nda yer alan kritik alanlarda üniversitelerin yetkinliklerine dair bilgilendirme sunumu yapılan toplantıda, bu kapsamda atılacak adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. YÖK Başkanı Saraç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘Yeni YÖK’ olarak Türk yükseköğretimine kazandırdıkları değerlerden birisinin de ihtisaslaşma ve araştırma üniversiteleri süreci olduğunu belirterek, “Yeni YÖK olarak hayata geçirdiğimiz bütün projelerimizi yakından takip ediyor, yükseköğretimde kalitenin, şeffaf, hesap verebilir ve rekabetçi süreçlerde gelişeceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Bu kapsamda çalışmaları sürdürmeye devam edeceklerini bildiren Saraç, rektörlere ve ekiplerine gayretleri dolayısıyla teşekkür etti. Proje kapsamında Ankara, Boğaziçi, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, ODTÜ ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Araştırma Üniversitesi;  Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Selçuk ve Yıldız Teknik Üniversiteleri ise ‘aday araştırma üniversitesi’ olarak belirlenmişti.
GTÜ yine örnek oluyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri’nin rektörleri ile toplantı yaptı. Araştırma Üniversiteleri arasında Gebze Teknik Üniversite (GTÜ) de bunuyor. GTÜ, araştırmaları ile aday üniversitelere örnek olacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri’nin rektörleri ile toplantı yaptı. YÖK’te Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve YÖK yetkilileri katıldı. Toplantıda, YÖK’ün Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Projesi’nde yer alan 16 üniversitenin rektörleri, proje kapsamında bugüne kadar yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Projesi kapsamında yer alan üniversiteler arasında Gebze Teknik Üniversitesi de bulunuyor.

YÖK’TE TOPLANDILAR

Türkiye’nin kalkınması için önemli olan ve Kalkınma Planı’nda yer alan kritik alanlarda üniversitelerin yetkinliklerine dair bilgilendirme sunumu yapılan toplantıda, bu kapsamda atılacak adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. YÖK Başkanı Saraç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘Yeni YÖK’ olarak Türk yükseköğretimine kazandırdıkları değerlerden birisinin de ihtisaslaşma ve araştırma üniversiteleri süreci olduğunu belirterek, “Yeni YÖK olarak hayata geçirdiğimiz bütün projelerimizi yakından takip ediyor, yükseköğretimde kalitenin, şeffaf, hesap verebilir ve rekabetçi süreçlerde gelişeceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Bu kapsamda çalışmaları sürdürmeye devam edeceklerini bildiren Saraç, rektörlere ve ekiplerine gayretleri dolayısıyla teşekkür etti. Proje kapsamında Ankara, Boğaziçi, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, ODTÜ ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Araştırma Üniversitesi;  Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Selçuk ve Yıldız Teknik Üniversiteleri ise ‘aday araştırma üniversitesi’ olarak belirlenmişti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.