Park ınn

KOÜ Hastanesi, enerji verimliliği projesi kapsamında İSO belgesi aldı

Kocaeli 15.06.2024 - 19:15, Güncelleme: 15.06.2024 - 19:15
 

KOÜ Hastanesi, enerji verimliliği projesi kapsamında İSO belgesi aldı

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yürüttüğü Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi kapsamında önemli bir adıma ulaştı.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi; yapılan enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında Türkiye'de çok az kurumun sahip olduğu ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Kalite Standardı belgesine sahip oldu. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Görkem Aksu konu ile ilgili olarak, 'Bilindiği gibi enerji, günümüz dünyasının önemli konularının başında gelmektedir. Dünya genelinde  sınırlı ve sonlu olan fosil yakıtların kullanımıyla elde edilen enerjinin kullanımının, azaltılması yönünde yapılmış olan bütün çalışmalar, maddi giderlerin ve daha önemli gördüğümüz çevresel etkilerin azaltılması olarak değerlendirilmelidir. Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için mutlaka enerji üretim ve tüketimlerimizin sürekli iyileştirme anlayışı ile yönetilmesi zorunluluk durumundadır. Yine bilindiği gibi ülkemiz kamu kurumlarında, 04/11/2023 tarih ve 2023/15 sayılı Cumhurbaşkanı Genelgesi ile enerji tasarrufu hedefi, %15’ten, 2030 yılına kadar %30’a çıkarılmıştır. Bu bağlamda Hastane olarak; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca, Hastanemizde yürütülen ve son aşamalarına gelinen, Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi kapsamında; ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerimizdeki ekipmanlarının verimli cihazlar ile yenilenmesi, aydınlatmalarımızın Led armatürlerle ile yenilenmesi ve 320 kWp  kapasiteli çatı tipi güneş enerji santrali kurulumu gibi verimlilik artırıcı  proje uygulamaları ile elektrik ve doğal gaz tüketimimizi  yıllık %20-24 arası azaltmayı hedefliyoruz. Kurumumuzda bugüne kadar ve bundan sonra yapılacak enerji tasarrufu çalışmalarımız çerçevesinde , enerji tüketiminin doğru yönetilmesi, enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve çevresel etkinin azaltılması amaçları ile ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Kalite Standardı belgesi almış olmaktan Hastanemiz olarak mutluyuz.' açıklamasında bulundu.  
Kocaeli Üniversitesi Hastanesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yürüttüğü Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi kapsamında önemli bir adıma ulaştı.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi; yapılan enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında Türkiye'de çok az kurumun sahip olduğu ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Kalite Standardı belgesine sahip oldu.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Görkem Aksu konu ile ilgili olarak, 'Bilindiği gibi enerji, günümüz dünyasının önemli konularının başında gelmektedir. Dünya genelinde  sınırlı ve sonlu olan fosil yakıtların kullanımıyla elde edilen enerjinin kullanımının, azaltılması yönünde yapılmış olan bütün çalışmalar, maddi giderlerin ve daha önemli gördüğümüz çevresel etkilerin azaltılması olarak değerlendirilmelidir. Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için mutlaka enerji üretim ve tüketimlerimizin sürekli iyileştirme anlayışı ile yönetilmesi zorunluluk durumundadır.

Yine bilindiği gibi ülkemiz kamu kurumlarında, 04/11/2023 tarih ve 2023/15 sayılı Cumhurbaşkanı Genelgesi ile enerji tasarrufu hedefi, %15’ten, 2030 yılına kadar %30’a çıkarılmıştır. Bu bağlamda Hastane olarak; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca, Hastanemizde yürütülen ve son aşamalarına gelinen, Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi kapsamında; ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerimizdeki ekipmanlarının verimli cihazlar ile yenilenmesi, aydınlatmalarımızın Led armatürlerle ile yenilenmesi ve 320 kWp  kapasiteli çatı tipi güneş enerji santrali kurulumu gibi verimlilik artırıcı  proje uygulamaları ile elektrik ve doğal gaz tüketimimizi  yıllık %20-24 arası azaltmayı hedefliyoruz.

Kurumumuzda bugüne kadar ve bundan sonra yapılacak enerji tasarrufu çalışmalarımız çerçevesinde , enerji tüketiminin doğru yönetilmesi, enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve çevresel etkinin azaltılması amaçları ile ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Kalite Standardı belgesi almış olmaktan Hastanemiz olarak mutluyuz.' açıklamasında bulundu.

 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.