Park ınn

Ticari kredilerde erken ödeme cezasına üst sınır

Ekonomi 28.06.2024 - 14:23, Güncelleme: 28.06.2024 - 14:23
 

Ticari kredilerde erken ödeme cezasına üst sınır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli değişiklikler içeren yeni bir tebliğ yayımladı. Tebliğe göre bankalar ticari müşterilerin kredilerde erken kapatma talebini kabul etmek zorunda olacak

1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek bu düzenleme, bankaların ticari müşterilerden alabileceği erken ödeme ücretleri konusunda yeni kurallar getiriyor. Yeni düzenlemeye göre, bankalar ticari müşterilerin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunmaları durumunda bu talebi kabul etmek zorunda olacaklar. Sabit faizli Türk lirası kredilerde, erken ödeme ücreti Merkez Bankası'nın belirlediği formülle hesaplanan oranı aşamayacak. Döviz cinsinden sabit faizli kredilerde de benzer bir formül uygulanacak. Değişken faizli kredilerde ise erken ödenen tutarın yüzde ikisine kadar erken ödeme ücreti alınabilecek. 1 Mart 2021 tarihinden önce kullandırılan krediler için, erken ödeme ücreti kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde bir, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise yüzde iki olarak uygulanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı olacak. 1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında kullandırılan kredilerde ise, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde erken ödeme ücreti yüzde iki olarak uygulanacak. Kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde, her bir yıl için yüzde bir eklenerek hesaplanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı uygulanabilecek. UYGULAMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK Bu yeni düzenlemeler, ticari müşterilerin kredilerini erken kapatma isteklerinde karşılaşacakları maliyetleri netleştirecek ve bankalar ile müşteriler arasındaki işlemlerin daha şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. TCMB Başkanı tarafından yürütülecek olan bu yeni tebliğ, 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeyle birlikte, ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli bir değişiklik getirilmiş oldu. Bankaların bu yeni kurallara uyum sağlaması beklenirken, ticari müşteriler de erken ödeme planlarını bu düzenlemeler ışığında yapabilecekler.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli değişiklikler içeren yeni bir tebliğ yayımladı. Tebliğe göre bankalar ticari müşterilerin kredilerde erken kapatma talebini kabul etmek zorunda olacak

1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek bu düzenleme, bankaların ticari müşterilerden alabileceği erken ödeme ücretleri konusunda yeni kurallar getiriyor. Yeni düzenlemeye göre, bankalar ticari müşterilerin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunmaları durumunda bu talebi kabul etmek zorunda olacaklar. Sabit faizli Türk lirası kredilerde, erken ödeme ücreti Merkez Bankası'nın belirlediği formülle hesaplanan oranı aşamayacak. Döviz cinsinden sabit faizli kredilerde de benzer bir formül uygulanacak. Değişken faizli kredilerde ise erken ödenen tutarın yüzde ikisine kadar erken ödeme ücreti alınabilecek. 1 Mart 2021 tarihinden önce kullandırılan krediler için, erken ödeme ücreti kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde bir, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise yüzde iki olarak uygulanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı olacak.

1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında kullandırılan kredilerde ise, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde erken ödeme ücreti yüzde iki olarak uygulanacak. Kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde, her bir yıl için yüzde bir eklenerek hesaplanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı uygulanabilecek.

UYGULAMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bu yeni düzenlemeler, ticari müşterilerin kredilerini erken kapatma isteklerinde karşılaşacakları maliyetleri netleştirecek ve bankalar ile müşteriler arasındaki işlemlerin daha şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. TCMB Başkanı tarafından yürütülecek olan bu yeni tebliğ, 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeyle birlikte, ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli bir değişiklik getirilmiş oldu. Bankaların bu yeni kurallara uyum sağlaması beklenirken, ticari müşteriler de erken ödeme planlarını bu düzenlemeler ışığında yapabilecekler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.