İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Simite Zam Varmı?
Simite Zam Varmı?
Suyumuza ZAM!
Suyumuza ZAM!
Haber Detayı
02 Ocak 2015 - Cuma 14:21
 
Külliyeye Bakanlı tören
Mimar Sinan'ın önemli eserleri arasında yer alan ve restorasyon çalışmaları tamamlanan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi törenle açıldı.
Gebze Haberi
Külliyeye Bakanlı tören

Sinan'ın 1522 yılında Gebze'ye kazandırdığı külliyede, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 1 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, son zamanlarda büyük çaplı restorasyon yaptıklarını belirterek, bu külliyenin restorasyonunun da genel olarak ele alındığını söyledi.

"Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğünün elindeki İstanbul'dan Anadolu'ya doğru gidişte alanındaki en büyük yapı" diyen Ertem, külliyenin restorasyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi

 Restorasyonda, o dönemlerde yapılan özel karışım çamur kullanıldı

Cami, han, tabhane, imaret, medrese, kütüphane, hamam ve türbeden meydana gelen Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nde restorasyon çalışmalarında o dönemlerde yapılan özel karışım çamur kullanılırken, eskiyen cami avlusu Ankara'dan getirilen andezit taşıyla kaplandı. Desenleri de özel boyalarla kalem yöntemiyle aslına uygun olarak yeniden çizilen külliyede yangına karşı otomatik söndürme sistemini de kuruldu.

Buradaki caminin Mustafa Paşa Mısır'a vali olarak atandığında yapımın sürdüğü biliniyor. Paşa, Mısır bezemelerinden etkilenerek cami için taşınabilir parçaları Kahire'de yaptırırken, Darıca iskelesinden Gebze'ye ulaştırılan süsleme ögeleri Mısırlı ustalar tarafından yerlerine yerleştirilmiş.

Kare planlı, üzeri dört sütunun taşıdığı 24 metre yüksekliğindeki geniş bir kubbeyle örtülü caminin duvarları taş zemin üzerine kesme taş ve muntazam tuğlalarla örülmüş. Ayrıca caminin çevresi 2,5 metre yüksekliğinde oldukça kalın duvarlarla çevrili. Her cephesinde bir olmak üzere, dört giriş kapısı olan caminin mihrap ve duvarları küfi yazılarla süslenerek, renk düzeni görkemli Türk çinileriyle sağlanmış.

Törene Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Milletvekilleri M.Ali Okur ve İlyas Şeker, Kocaeli valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve çok sayıda bölge siyasetçisi ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mimar, Sinanın, önemli, eserleri, arasında, yer, alan, restorasyon, çalışmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı