Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 12:24
 
20 Yılda Tamamlandı
Türkiye'de aşiretlerle ilgili ilk kez bir harita ortaya çıkarıldı. Haritaya göre sadece Mardin bölgesinde 40 aşiret yaşıyor.
- Haberi
20 Yılda Tamamlandı

Türkiye'nin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşamın her alanında etkili olan aşiretler ile ilgili ilk kez bir harita ortaya çıkarıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, 20 yıllık bir çalışma ve araştırma ile yazdığı, 'Turabidin'den Berriye'ye Aşiretler - Dinler - Diller - Kültürler' adlı kitapta, yazar İbrahim Halil Baran ile Mardin'in Aşiretler haritası çizildi. Haritada, sadece Mardin bölgesinde 40 aşiretin yaşadığı ortaya çıktı.Kitap, konu ile ilgili ulaşılan Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, İngilizce, Fransızca ve Almanca tüm yazı, belge ve kitapların incelenmesi ve sözlü aktarımla günümüze taşınan bölge tarihi ile oluşturuldu.

40 AŞİRET HALA AYAKTA

Altan Tan'ın yazar İbrahim Halil Baran ile birlikte, elde edilen bilgiler ve belgelere göre çizdiği haritada Mardin bölgesinde aralarında Barava, Surguçi, Dereveri, Kose, Tat, Erbani, Kika, Xelecan, Daqori, Qelendara, Omeriya, Mahalmi, Eliki, Dasika, Dermemka, Hesar, Kercaz, Memika, Hesena, Dorika, Ernas, Memika gibi 40 aşiretin halen yaşadığı belirtildi.

KAYNAK: HABERLER.COM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiyede, aşiretlerle, ilk, kez, bir, harita, ortaya, çıkarıldı, Haritaya, göre
Yorumlar
Haber Yazılımı