Aras, "Asker siyasi düzenden uzak durmalı!"
Haber
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:38
 
Aras, "Asker siyasi düzenden uzak durmalı!"
Yeniden Refah Partisi Kocaeli İl başkanı Mehmet Aras 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile bir mesaj yayınlandı.
Kocaeli Haberi
Aras,

Yeniden Refah Partisi Kocaeli İl başkanı Mehmet Aras 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile bir mesaj yayınlandı. Açıklamasında, Tarihin her devrinde askeri darbeler var olduğunu belirten Başkan Aras. "Geçtiğimiz asırda Osmanlı hanedan ailesi içerisinde başlayan darbe hareketleri, bir iki asır sonra, asker ve ulemanın da içerisinde bulunduğu tertipler ile, padişahları tahtlarından eden ve hatta canlarına mal olan elim olaylara dönüşmüştür. Bu kabil hareketlere son verilebilmesi için gerekli olan, meşruti siteme geçilip, 1876 yılında ilk defa milletimizin önüne seçim sandığı konulmuştur. Ve o günden bu güne tam 143 yıllık bir demokrasi geleneğine sahibiz. Gerek Osmanlı ve gerek cumhuriyet yıllarında bu demokrasi geleneği birbiri ardınca tekrar eden darbeler neticesinde çok ağır yaralar almıştır. Her gelen darbe sistemi en başladığı noktaya geri itmiş, toplumsal bağları zayıflatmış ve yeni elitler var etmiştir. Fakat hiçbir darbenin etkisi 20 yılı aşamamıştır. Çünkü toplumun vicdanı ve yüreğine sinmeyen hiçbir hal, hareket ve kişi asla kalıcı olamayacaktır." dedi

ASKERİ DARBELERİ BİRÇOK KEZ GÖRDÜK

Sözlerini sürdüren Aras, "Askerin siyasi düzlemden uzak tutulamamasının çok acı tecrübelerini bu millet birçok kez görmüştür. Bunun için ordular lağvedilmiş, yeni ordular teşekkül ettirilmiştir. 27 Mayıs 1960 tarihinde ise ordumuzun içerisinden çıkan küçük bir komita grubu yaptığı darbe ile askeri yeniden siyaset sahasına sokmuştur. Bunun acı maliyetini toplumumuz defalarca ödemek zorunda kalmıştır.  Diğer bir yandan milletimizin kendisinin teşekkül ettirdiği kahraman Türk silahlı kuvvetlerine ve onun üniformasına haklı olarak, duyduğu güven ve saygı ordumuz içerisinde yapılanan cunta gruplarının işlerini maalesef kolaylaştırmıştır."

ORDUMUZA OLAN GÜVENİMİZİ SARSMAK İÇİN YAPIYORLAR

"Milletimizin ordusuna duyduğu sarsılmaz güveni gören, küresel emperyalizm bunu kullanmak yoluna gitmiştir. Tarihin her döneminde ordu içerisindeki yapılanmak yolunu denemiştir. Irkçı emperyalizmin bu alanda yaptığı en büyük eylem ise silahlı kuvvetler içindeki fetö yapılanması olmuştur. Kökü küresel emperyalist çetelere dayanan bu yapı, kendisine istismar etmek için tertemiz Anadolu evlatlarını seçmiştir. Milletimizin dinine duyduğu sevgiyi de ana argüman olarak kullanan bu yapı maalesef birçok hedefine bu suretle ulaşmıştır. Fetö yapılanmasının tarihsel süreç içerisindeki seyri ele alındığı zaman açıkça görülecektir ki, bu yapılanmayı daha en başında ilk deşifre eden kişi Pr. Dr. Necmettin ERBAKAN’dır. Hocamız tam 60 yıl boyunca yaptığı tüm özel sohbetlerinde, bu yapılanmayı, İngiliz gemisi ile Çanakkale ye Türk milletini öldürmek için gelen Hintli Müslümanlara benzetmiştir. 15 Temmuz tarihinde hocamızın bu tespitinin ne kadar haklı olduğunu bütün milletimiz görmüş oldu. Kendisini başbakan ve hükümet ortağı olduğu dönemlerde bu yapı ile mücadele etmek için eylem planları geliştirdiği, dönemin bürokratları tarafından sayısız defalarca ilan edilmiştir.  Hocamızın bu mücadelesine karşılık, siyaset, kültür, sanat gibi birçok toplumsal alanda, kısa sürede ve bedel ödemeden bir yere gelmek isteyen kim varsa, bu yapının güdümüne girmiştir. Bunun doğal sonucu olarak da bu yapıya çalışmak Türkiye de kısa yoldan bir yerlere gelmenin teminatı olmuştur. Konu siyasi olarak değerlendirildiğinde ise kimi siyasetçilerin, bürokrasi üzerinde etkili olmak için, kimilerinin de oy kaygısı güderek bu yapı ile birlikte hareket ettikleri bilinen bir gerçektir. Siyaset hizmet maksadı ile ve ulvi değerler ile yapılmalıdır. Oyu veya menfaati temel alan siyaset anlayışı, ülkenin yarınlarını çalacaktır. Kaldı ki bu tip yapılanmaların oy karşılığının olmadığını da bu süreç açıkça göstermiştir."

SİYASETTE KALICI BAŞARI ANCAK HALKIN YÜREĞİNİ KAZANARAK MÜMKÜNDÜR

"Kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin şanlı üniformasını kendisine siper eden bu militanlar 15 Temmuz gecesi içerisinden çıktıklarını unuttukları, bu büyük millete silah çekmiştir. Maalesef birçok vatandaşımızın da kanına girdiler. O gece aziz Türk milleti canını feda ederek bu hain kalkışmayı bastırmıştır. Kahraman ordumuzun içerisindeki, vatansever subay, astsubay, uzman personel ve Mehmetçiğimizin, bu isyanın bastırılmasında ki rolü asla yadsınamaz. O gece üniformalı üniformasız ayrımı ortadan kalkmış ve tüm vatanseverler tek vücut olarak bu hain kalkışmaya meydan vermemişlerdir. Şehit olan vatandaşlarımızın içerisindeki 61 kardeşimizde bizim teşkilatlarımızda yetişmiş kimselerdi, böylelikle hocamızın 60 yıldır bu yapıya karşılık verdiği fikri, siyasi ve bürokratik mücadeleyi, talebeleri canlarını feda ederek sürdürmüş oldular. Bu vesile ile o gece hayatını kaybeden 253 vatan evladını bir kez daha minnetle anıyorum. Böylesi ağır bir travma sonrasında olağanüstü hal uygulamasına geçilmiştir. Olağanüstü hal uygulamaları neticesinde, teknik olarak ülkemizde bir ara rejim dönemine girilmiştir. İktidar sahipleri bu ara rejim sonrasında yeni bir rejim icat etmişlerdir. Bu yeni rejime bilindiği üzere cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı verilmiştir. 2017 yılında yürürlüğe konulup, 24 Haziran 2018 seçimleri ile fiilen uygulanmaya başlayan bu sistem daha üzerinden bir yıl dahi geçmeden tartışılmaya başlanmıştır. Bu sistemin uygulanması esnasında daha birçok krizi beraberinde getireceği daha bugünden bellidir ve uzun ömürlü olması ihtimali bulunmamaktadır."

YENİDEN REFAH PARTİSİ; MİLLİDİR, YERLİDİR, MİLLİ GÖRÜŞÇÜDÜR

Başkan Aras, Milletimiz bu sisteme ve yönetim anlayışına önüne konulan sandık ile cevap vermiştir.  Milletimiz artık FETÖ’nün siyaset içindeki temizliğinin bir an önce yapılmasını beklemektedir. Milletimiz artık kayıkçı kavgasından, ayrıştırma siyasetinden bıkmıştır.  Milletimiz artık kendisini yeniden hak ettiği büyük tarihi konuma taşıyacak olan iktidarı istemektedir. Ve milletimiz kurtuluşun adresini gayet iyi bilmektedir.  Türkiye Cumhuriyeti devletinin lider ülke olması ancak, tam bağımsız siyaset ile, milletin özüne dönmesi ile mümkün olabilecektir. Ekonomi de, siyasette, kültür de ve eğitimde bir an önce bizi biz yapan değerlere dönülmesi gerekmektedir. Bunu yapabilecek tek siyasi parti de Yeniden Refah Partisidir. Çünkü yeniden refah partisi; millidir, yerlidir, milli görüşçüdür.”

HEDEF YENİDEN KÜRESEL DÜZEN KURMAK

“Hedefi yeniden büyük Türkiye etrafında yeni bir küresel düzen kurmaktır.  15 temmuzda milletin kanına girenlerden ve onları azmeden ırkçı emperyalizmden intikam alınması, ancak ve ancak yeni bir küresel düzenin kurulması ile mümkün olabilir. Bu küresel nizamı kuracak olan ise yeniden refah partisidir. Bu duygu ve düşünceler ile; O gece hayatını bu vatan için feda eden kahramanlarımızı, minnet ve şükran ile yad ediyorum. Halkımızın demokrasi ve milli birlik gününü kutluyorum.” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aras,, "Asker, siyasi, düzenden, uzak, durmalı!",
Yorumlar
Haber Yazılımı