Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 22:45
 
Büyükgöz; "Burası bakkal dükkanı değil koca bir kent"
Gebze Haberi
Büyükgöz;

Gebze Belediyesi’nin Temmuz ayı meclisi yapıldı. Meclis, Gebze Kültür Merkezinde Zinnur Büyükgöz başkanlığında toplandı. 23 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Covid-19 tedbirleri uygulandı. Meclis öncesi konuşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, "İYİ Parti Meclis üyesi Birol Elüstü'nün bir önceki mecliste aş evi önergesi vardı. Pandemi sürecindeyiz, ancak bu konuda çalışma yaptığımızı belirteyim" dedi. İYİ Parti Meclis üyesi Birol Elüstü'nün, Trabzon'da şehit olan Eren Bülbül'ün isminin bir caddeye verilmesi önergesi de mecliste kabul edildi.

METİN OKTAY İÇİN CEVAP BEKLİYORUZ

Büyükgöz ayrıca "Metin Oktay Stadındaki metro çalışmaları konusunda biz geçmişte amatör spor kulüplerine 3-4 tane alternatif sunduk. Birisi Kirazpınar'da ya da Mollafenari tesislerini kullanın yahut Pelitli Mezarlığının orayı kullanın" dedim. Kendi aralarında nihai karar vermediler, bekliyoruz. Bizden kaynaklı gecikme yok, sözümüzün arkasındayız." yorumunu yaptı.

ARSLAN; "MARMARA UZMANLAR KONUSUNA DİKKAT ÇEKİYORUZ"

Mecliste konuşan AK Parti Meclis üyesi Vasfiye Aydın, "Denetim komisyonunu hep beraber hazırladık. Herkese teşekkür ederim. CHP meclis üyesi Saide hanıma teşekkür ederim"derken CHP Meclis üyesi Saide Arslan ise "Ben de teşekkür ederim, Marmara Uzmanlar dışında her konuda anlaştık. Bunu belirtmek istiyorum, bu şirketin araştırılmasını istiyoruz, CHP olarak belirtmek istiyoruz" dedi. Bu sözler üzerine konuşan Başkan Büyükgöz, "Belediyenin bu anlamda denetleme yetkisi bulunmuyor" dedi.

ENCÜMEN SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mecliste yapılan belediye encümeni seçimi için Sedat Çelik, Ayhan Yılmaz ve Nur Şentürk isimleri seçildi. İmar komisyonu için seçilen isimler, Seda Zengin, Nur Şentürk, Yasemin Özdemir, Mehmet Dinç ve Erhan Bölük seçildi. Hukuk komisyonuna Güler Şahin Gencay, Vahip Angur, Ahmet Malkoç, Mahmut Yandık ve Cavit Kapoğlu seçildi.  Çevre ve Sağlık komisyonuna Davut Kabaca, Harun Pembegüllü, Mustafa Demirhan, Abdullah Kahraman ve Saide Arslan seçildi. Kültür komisyonuna seçilen isimler de Hasan Özdemir, Sertan Tuncel, Sadık Güvenç, Vahap Angur, Gökhan Yamen seçilirken eğitim komisyonuna Mustafa Demirhan, Şenay Önder, Cemil Kalyoncuoğlu, İrfan İrtrgün ve Halil İbrahim Başçiftçi seçildi. Spor komisyona seçilen isimler ise Ayhan Yılmaz, Osman Sezer, Ahmet Makloç, Mehmet Dinç ve Şahin Yılmazel oldu. Öte yandan gerçekleştirilen mecliste Hakkâri Durankaya ile Gebze Belediyesi arasındaki kardeş şehir olması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

YANDIK PERSONEL DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ

2019 faaliyet raporu konusunda söz alan AK Parti meclis üyesi Mahmut Yandık, "Gebze değerli bir yer. Faaliyet raporunu okuduk. Tahlil ettik. Personel durumuna dikkat çekiyoruz. Ciddi bir personel azaltması gerçekleştirildi. Gelir gider arasında fark oluştu. Belediyemiz temel hizmetlerden olan faaliyetlerle 2019 senesini doldurdu. Hepimizin bildiği temizlik işleri müdürlüğü ciddi emek sarf etti. Ciddi bir emek verildi. Buradan ifade etmeliyim temizlik önemli, hepimiz yeşil Gebze adına üzerimize düşeni yapalım" dedi. Yandık "2019 borçların ödendiği itibarlı bir sene oldu" ifadesini kullandı.

YAPILAN ÇALIŞMALAR HEP RUTİN ŞEYLER

2019 faaliyet raporu konusunda konuşan CHP Meclis üyesi Saide Arslan, "Gebze potansiyeli olan ve imajı olan bir kent. CHP olarak stratejik bir plan belirledik. Bu plan komisyonlara havale ettik. Bunu görüştük, gördük ki bizim planlarımız önemsenmiş ama uygulanmamış. 2019 raporunda görüyoruz ki,  her belediyenin yapması gereken çalışmalar var. Gebze'de köklü çalışmalar görmüyoruz. Yapılması gereken normal şeyler görüyoruz" dedi. Arslan ayrıca "Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi'nde sıkıntı çok. Mülkiyet sıkıntısı fazla. Somut adım yok. Bu konunun altını çiziyoruz" yorumunu yaptı. Trafik sıkıntısına değinen Arslan "Şehir planlamacısı başkanımızdan proje bekliyoruz" dedi. Eleştirilerine devam eden Arslan "Bu kültür merkezinde kültür ve sanat çalışmaları yapılıyor. Kentin her kesimine hitap etmeli. İstediği partiye oy veren herkesi kapsamalı" diyerek eleştiride bulundu.  Sözlerin ardından faaliyet raporu kabul edildi.

HER ZAMAN HUKUKTAN YANA OLDUM

Son olarak kürsüde söz alan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, "eskiden artıya ulaşmış bir belediye. Burası bir bakkal değil, koca belediye. Emekli olana ertesi gün kıdem tazminatını ödedik. Hem nüfus artıyor, hem de aşağıya doğru personel çekiyor hizmet üretiyorsunuz. Kamyoncular garajı konusunda hukuktan yana olan biriyim, o konuda hukuk dolayısıyla zaman gecikmiş olsa da tüm hukukî işlemler başladı ve süreç işliyor. Hukuk konusunda ne gerekiyorsa yapılıyor. Hukuk konusunda ne yazık ki çok deri değiliz. Marmara uzmanlar konusunda önünüzdeki süreçte yeni bir kanun çıkması halinde işlem yapılacak. Biz zarar eden bir müesseseyi kara geçirip en büyük projeyi yaptık. Bu kente 110 milyon bir iyileşme yaptık. Bu on tane kültür merkezine eş değer. Burada birçok ilki yaptık. Haksızlık yapmayalım. Sportif ve kültürel birçok işe imza attık. Dediğiniz gibi rutin değil önemli işler başardık" şeklinde konuştu. Büyükgöz, "Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi'nde tapu işlemleri sürüyor. Alt yapı hizmeti sürüyor. 1400 vatandaşımız tapu işlemlerine başladı. Bir yandan da doğalgaz çalışmaları var. O bölgeyi unutmadık, unutmayız. Doğalgaz bir kısma verildi. Bir kısım için de çalışma yapılıyor. Emin olun ki hiçbir zaman bir konuda -yapılacak, edilecek- tarzı konuşmadım, 2021 yılında hizmetler artarak sürecek, 16 ayda hizmetleri aksatmadan çalıştık, asıl hamleler 2021'de olacak" yorumunu yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükgöz;, "Burası, bakkal, dükkanı, değil, koca, bir, kent",
Yorumlar
Haber Yazılımı