Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 13:20
 
Çayırova’da kodlama eğitimi!
Çayırova Haberi
Çayırova’da kodlama eğitimi!

Arçelik, KızCode girişimi ile başlattığı programda, çalışanlarının çocuklarına teknoloji ve kodlama eğitimi veriyor. Program kapsamında Eskişehir, Çayırova ve Çerkezköy Arçelik işletmelerinde toplam 94 kız çocuğuna teknoloji ve kodlama eğitimi verildi.

Arçelik, kız çocuklarını dijitalleşen dünyaya hazırlamayı ve meslek seçiminde cinsiyetçi ön yargıları kırmayı hedefleyen ‘KızCode Platformu’ ile kız çocuklarına kodlama eğitimi veriyor. İkinci yılını tamamlayan projenin ilk yılında, 11-15 yaş aralığındaki 35 kız çocuğuna Arçelik’in Çayırova’daki yeni nesil Ar-Ge merkezi Garage’da, 2019’da ise Çayırova, Eskişehir ve Çerkezköy işletmelerinde 59 kız çocuğuna maker, kodlama, robotik, tasarım odaklı ürün geliştirme teknikleri gibi eğitimler verildi. Eleştirel düşünme, problem çözebilme, yaratıcı düşünme, takım çalışması yetkinliği gibi önemli beceriler edinen kız çocukları, başarılı projeler geliştirdi. 2020 yılında da devam edecek proje kapsamında eğitim sonunda istekli öğrencilere mentor atanarak uluslararası projelere katılımları desteklenecek.

HEDEF; TÜM ÇALIŞANLARIN KIZ ÇOCUKLARINA KODLAMA ÖĞRETMEK

Önümüzdeki dönemde projenin kapsamını genişletmeyi düşünen Arçelik, kodlama eğitimlerini tüm çalışanlarının kız çocuklarına ulaştırmayı hedefliyor. Proje hakkında konuşan, Arçelik İnsan Kaynakları Direktörü Buket Çelebiöven, “Çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğin mesleklerine uygun yetkinliklerle donatmamız gerekiyor. Özellikle Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanında gidecek çok yolumuz var. Cinsiyetçi ön yargılarla kız çocuklarının bu alanlara yönlendirilmediğini gözlemliyoruz. Kendi çalışanlarımızdan başlattığımız bu eğitimlerin çarpan etkisi yaparak toplumda bu konudaki farkındalığın artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Artık iş mülakatlarında adaylara hangi kodlama dillerini bildiklerini sormaya başladık. Yakın bir gelecekte kodlama bilgisi işe alımlarda olmazsa olmaz bir kriter haline gelecek. Arçelik’te sürdürdüğümüz ‘KızCode’ projesiyle kız çocuklarını dijitalleşen dünyaya hazırlarken, ebeveynlerin kafalarındaki cinsiyetçi kalıpları yıkmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

KENDİNE OLAN GÜVENLERİNİ ARTTIRIYOR

KızCode Platformu’nun Kurucusu Müjde Esin ise verilen eğitimler hakkında şunları söyledi; “Kız çocuklarına verdiğimiz eğitimlerle onların kendilerine olan güvenlerini artırarak hayallerini gerçekleştirebilmeleri için cesaret vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin Ar-GE lideri bir şirket olan Arçelik’in kız çocuklarını kodlama ve teknoloji alanında geliştirecek bir projeye ev sahipliği yapmasını çok anlamlı ve değerli buluyorum. Şirketlerin özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan kız çocuklarına teknoloji eğitimi ulaştırmamızda önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.”

PROJELER

Programa katılan kız çocuklarının geliştirdiği projelerden bazıları şöyle; İnşaat firmalarında ve maden ocaklarında işçi güvenliği ve personelin yönetimini sağlayan Akıllı Baret, günlük harcamaları kontrol eden Fintech Dijital Kumbara, çöplerin yere atılmasını azaltmak için, hareket sensörüyle otomatik olarak kapağı açılan Akıllı Çöp Kutusu, özellikle sokak hayvanlarının maması bitince otomatik doldurulmasını sağlayan Akıllı Yemlik.

KIZCODE PLATFORMU HAKKINDA:

 Kız çocuklarının gelecekte dijital dünyada aktif rol oynayabilmesi amacıyla Müjde Esin tarafından kurulan “KızCode Platformu” 2015 yılında Türkiye’de hayata geçti. KızCode platformu halen Türkiye ve Avrupa’da çeşitli projelerle çocukların dijital yetkinliklerini artırmayı hedefliyor.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayırova’da, kodlama, eğitimi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı