Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 15:49
 
CHP’de Mermerciler toplantısı
Gebze Haberi
CHP’de Mermerciler toplantısı

CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz Mermerciler Fuar Alanı olarak bilinen projeyle ilgili mahkemenin projeyi durdurma kararına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz bugün bir basın toplantısı düzenledi. İlçe binasında düzenlenen basın toplantısına ilçe başkanı Musa Yılmaz, ilçe kadın kolları başkanı Yaşa Erdoğan, CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri Cavit Kapoğlu, Şahin Yılmazel, Erhan Bölük ve ilçe yöneticileri hazır bulundu. CHP’li Musa Yılmaz yaptığı basın açıklamasında, “Bahsedilen kooperatif, Mermerciler Fuarı yapmak adına önce Tuzla Belediyesi’ne ve Dilovası Belediyesi’ne müracaat etmiş fakat adı geçen belediyeler tarafından reddedilmiştir.

ARSA TOPLAMAYA BAŞLADI

Son olarak bu kooperatif o dönemki yerel siyasetçilerden aldığı destekle Gebze Pelitli Mahallesi Ballıkayalar sit alanına bitişik bölgede arsa toplamaya başlamıştır. Bahsi geçen bu kooporatif, Pelitli bölgesinde 750 dönüm arazi toplamış, ayrıca 500 dönüm ormana ait araziyi de içine alacak şekilde üyelerine bir sunum ve lansman hazırlamıştır. İlk lansmanda; 500 dönümlük orman arazisini fuar, sağlık, eğitim, idari binalar şeklinde planlamıştır. Kendisinin topladığı 750 dönümlük araziye de, depolama alanı olarak projelendirmiştir. Daha sonra itirazlar ve kamuoyu baskısı ile son planlamaya geçilmiştir.

OYÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Bu planlamaya göre. 750 dönümlük arazide; fuar alanı. 500 dönümlük arazide; mesire, eğitim sağlık, idari binalar olarak planlanmıştır. 17 Mart 2017 tarihinde bu düzenlemeler Kocaeli’de 1/50000, 1/25000 ve 1/5000 ölçekli planda Meclis kararı ile onaylanmıştır. Bu oylamadan sonra Gebze Belediye Meclisi’ne gelen bu karar, 01.06.2017 tarih ve 111nolu meclis kararı ile 1/1000 planda oylanmış oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Bu süreçte bağımsız meclis üyesi Fahrettin Bostan mahkemeye müracaat ederek bu kararın durdurulması yönünde dava açmıştır.  Mahkemede bu dosyanın reddedileceği anlaşılınca dosya yeniden düzenlenmek üzere ilgili taraflarca geri çekilmiştir.

MAHKEMEYE TAŞIDIK

Bu projede ısrarcı olan grup, bu projeyi Gebze Belediyesi Meclis Kararı ile Gebze otoyol kuzeyi 1/5000 revizyon nazım imar planı adı altında toplu bir karar sepetinin içinde oldubittiye getirmeye çalışarak onaylamıştır. CHP İlçe Başkanlığı olarak bu işi fark ettiğimizde bu dosyaya karşı olan Meclis Üyemiz Neşe Celep vasıtası ile mahkemeye taşıdık. Bu arada projenin adı Anadolu Ticaret Vadisi olarak değiştirilmiştir. Bugün bu süreçle ilgili sizlerle sevinçli bir haberi paylaşmak istiyoruz. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Gebze CHP ilçe yönetimi bu büyük rant projesine dur demiştir.

PROJE İPTAL EDİLMELİ

Fakat mücadele devam ediyor. İkinci safha bu rant projesinin iptal edilmesidir. Bu mücadele döneminde bize karşı olan ve bu rant projesi için ne kadar mükemmel olduğunu anlatmak adına “masaları yumruklayan mimarı, şehir plancıları, hukukçuları’ ve basına çıkıp bu proje ‘Gebze’nin bu güne kadarki en büyük projelerinden biridir’ eşdeğerinde açıklamalar yapanlara sesleniyoruz. Bu kararla aslında sizlerin de yarınlarını kurtardık. Bizleri bu yolda yalnız zannedenlere sesleniyoruz; yanılıyorsunuz bizler halkız ve çoğunluğuz.

TEŞEKKÜR ETTİ

Bu karşı duruşta; başta CHP Gebze İlçe Yönetimine, bu konuyu TBMM çatısı altına taşıyan CHP Milletvekili Sayın Tahsin Tarhan’ o dönem Bağımsız Meclis Üyesi olarak ilk iptal davasını açan Fahrettin Bostan’a,  yine o dönem Meclis üyesi olarak ikinci iptal davasının açılması aşamasında yanımızda olan Neşe Celep’e davamızı sonuna kadar en iyi şekilde hukuk ortamına taşıyan ve talep eden Gebze ilçe başkan yardımcımız Sevinç Duygu Öner’e, yine o dönemde İlçe Yöneticisi olarak davanın sürmesi için ilçe yönetimi adına hareket etmemizi sağlayan, bu dönem Meclis Üyemiz Cavit Kapoğlu’na, ve tabii ki 25 Eylül 2018 ‘de ilk basın açıklamasında da yardımlarını talep ettiğimiz ve bu desteği bize veren tüm basın mensuplarına teşekkür ederiz.    

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’de, Mermerciler, toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı