Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 21:09
 
Deprem gerçeği Gebze’de konuşuldu
Gebze Haberi
Deprem gerçeği Gebze’de konuşuldu

 
17 Ağustos Depreminin 20. yılında TMMOB'a bağlı odaların Gebze temsilcilikleri, Gebze Belediyesi ve Gebze Ticaret Odası’nın katkıları ile ‘Deprem Eğitimi ve Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

TMMOB'a bağlı odaların Gebze temsilcilikleri, Gebze Belediyesi ve Gebze Ticaret Odası, 17 Ağustos Depreminin 20. yılında Deprem Eğitimi ve Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi. 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze Belediyesi Başkan Yardımcısı Selamet Güner, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, TMMOB Mimarlar Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Kadı, Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel, Mimarlar Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Nilay Çelikel, AKP Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural, İyi Parti Gebze İlçe Başkanı Özhan Aşkın Öztürk ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. 
DEPREMİ ANLABİLMELİYİZ 
Program öncesi Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler hayır lokması dağıttı. Hayır lokmasının ardından 17 Ağustos Depremi ile ilgili sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Sinevizyon gösterisinin ardından ilk olarak İnşaat Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilci Ahmet Kadı konuştu. Kadı, “Depremle mücadelenin ilk adımı depremi anlayabilmektedir. Bölgemiz yüksek miktarda afet riski içermekte. Bizler geçmişten ders alıp, yönünü geleceğe dönen mühendisler olarak; genel ve yerelde afet eylem planlarının hazırlanması, hazır olanların ise revize edilmesi, bunların da belirli aralıklarla çalışabilirliğinin kontrol edilmesi gerekiyor. 
GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ 
Bölgemizdeki bütün yapı bloklarını elden geçirelim ve bir risk haritası çıkaralım. Gebze halkına yakışır, dünyan ile yarışacak kalitede açık ve kapalı toplanma merkezlerine ihtiyacımız vardır. Bugün askeri kışla gibi elimizde çok güzel bir mekân var. Orada tam teçhizatlı donanımlı bir toplanma alanı talebimizdir. 17 Ağustos’ta hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu. Kadı konuşmasını kadın cinayetlerini lanetleyerek sonlandırdı.  Kadı’nın ardından Gebze Belediye Başkan Vekili Selamet Güner bir konuşma yaparak, “Büyükşehir belediyemiz ve ilgili bakanlıklarımıza gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkes afete hazır olunca Gebze’mizde Kocaeli’mizde afete hazır olacak. Asrın felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet diliyor, bu acı ile sınanan depremzedelere sabır diliyorum” ifadelerine yer verdi.
BÜÜYK BİR ACI YAŞADIK
Başkan Vekili Güner’in ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “20 yıl önce 17 Ağustos gecesi bende İzmit’te 7 katlı bir evde yaşıyordum. 20 yıl önce çok büyük bir acı yaşadık. Geçen 20 yıl içinde bilinçlendiysek, kendimizi hazır hale getirdiysek ne mutlu bize. Tüm ilçelerimizde farkındalığı arttırmak adına eğitim programlarımız olacak. Huzurumuz için elimizden gelen ne varsa birlik olarak yapmalıyız. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. Başkan Vekili Çakmak’ın ardından Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler konuştu. 
O ACIYI UNUTMADIK
Çiler, “O acıyı hiç kimse unutmadı. Gebze çok değerli bir insanını kaybetti. Alaaddin Kurt’u da rahmetle anıyorum. Deprem sadece tüm Türkiye’de hissedildi. Sanayinin başkenti Kocaeli’de olan bu deprem ekonomimizi de geriye götürdü. Bu felaket doğal afet olarak izah edebilirsiniz ama Türkiye topraklarının yüzde 96s’sında aktif fay hattı bulunuyor. Peki, biz neler yapıyoruz? Bizi deprem değil, tedbirsizlik öldürüyor. Deprem kışta da bizi yakalayabilir. 1999 depremi ekonomide büyük kayıpların olduğunu gösterdi. Eğer tedbir almazsak kalkınmanın önündeki en büyük tehlike deprem. 
TOPLANMA MERKEZİNE İHTİYAÇ VAR 
Belediyelerin yasal olarak da görevi toplanma merkezleri yapmak. Uzun zamandır askeri kışlayı gündeme getiriyoruz. Askeri kışlada bir toplanma merkezine ihtiyacımız var. Sürdürülebilir bir yaşam için teknoloji ile iç içe olmalıyız. Deprem olduğunda bize daha önceden haber verecek sistem, Bilişim Vadisi’nde kuruldu. Doğal afetlerde fazla kayıp vermek istemiyorsak mühendislerimize önem vereceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle o acı günde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından gerçekleştirile söyleşide Ufuk Koçak davetlilere önemli bilgiler verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, gerçeği, Gebze’de, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı