Haber Detayı
08 Ocak 2015 - Perşembe 17:03
 
DİLOVASI KAPANDI!
Kocaeli'de bu gece eksi 12 uyarısı: TEM ve D-100'de buzlanmaya dikkat Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan ve birçok olumsuzlukları da beraberinde getiren soğuk havanın özellikle bu gece Kocaeli Bölgesi'nde aşırı buzlanmaya yolaçabileceği belirtilerek uyarıda bulunuldu.
Dilovası Haberi
DİLOVASI KAPANDI!

Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan ve birçok olumsuzlukları da beraberinde getiren soğuk havanın özellikle bu gece Kocaeli Bölgesi'nde aşırı buzlanmaya yolaçabileceği belirtilerek uyarıda bulunuldu. Meteoroloji yetkilileri, bu gece hava sıcaklığının başta Kartepe ilçesi olmak üzere bazı yerleşim merkezlerinde 12 dereceye kadar düşebileceğini belirtirken, buzlanma nedeniyle yollarda sürücülerin çok dikkatli olmaları, vatandaşların da zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları istendi.

ESKİ 12'YE KADAR DÜŞEBİLİR

Kocaeli Meteroloji Müdürlüğü'nün yaptığı ölçümlere göre bu sabaha karşı İzmit'te şehir merkezinde en düşük hava sıcaklığı eksi 6 derece olarak ölçüldü. Etkili kar yağışı beklenmemekle birlikte gece ise şiddetli don yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. Sınırları içinden hem D-100 hem TEM Otoyolu geçen Kartepe' ilçesindeki Cengiz Topel Meteoroloji İstasyonu'nun tahminlerine göre de, başta Kartepe İlçesi'nin bulunduğu bölge olmak üzere bazı yerleşim birimlerinde bu gece hava sıcaklığı eksi 12'ye kadar düşecek. İzmit kent merkezinde ise hava sıcaklığının eksi 8'i görmesi bekleniyor.

TEM VE D 100'DE BUZLANMAYA DİKKAT

İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumundaki Kocaeli'de yaz kış büyük trafik yoğunluğu olan Kocaeli'de TEM ve D-100 Karayolu'nda köprü, viyadükler başta olmak üzene bazı geçiş noktalarında da buzlanmaya dikkat çekildi. Trafik yetkilileri, tuzlama yapılsa bile köprü, viyadük ve dik rampalarda buzlanma olabileceğini, sürücülerin çok dikkatli araç kullanmaları uyarısında bulundu.

Kocaeli Afet ve Acil Durum Yönetim merkezi Başkan Vekili Abdullah Etil imzasıyla yapılan duyuruda da, olumsuz hava şartlarının devam ettiği, buzlanma ve don olayına kartı meteorolojinin uyarıları bulunduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

AFET ACİL DURUM YÖNETİMİNDEN UYARI

İlimizde daha önce alınan kararlar ve tedbirler gereği; Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü, İlçe belediyeleri, Emniyet ve Jandarma Trafik ekipleri yolların trafiğe elverişli olması için açma ve tuzlama çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yoğun çalışmalara rağmen dikkatsizlik ve tedbirsizlikten dolayı özellikle akşam saatlerinden itibaren D-100 ve diğer yollarda trafik kazaları meydana gelmekte bu da trafik akışını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zor durumda kalmamaları için, zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, toplu ulaşım araçlarını kullanmaları hem kendileri hem de diğer vatandaşlar için faydalı olacaktır."

(DHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaelide, gece, eksi, 12, uyarısı, TEM, D100de, buzlanmaya, dikkat, Yurdun, büy
Yorumlar
Haber Yazılımı