Fatih'ten terlemeye cerrahi çözüm!
Haber
13 Eylül 2019 - Cuma 11:36
 
Fatih'ten terlemeye cerrahi çözüm!
Gebze Fatih Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehlika İşcan koltuk altı terlemesinde cerrahi operasyon ile ilgili önemli bilgiler aktardı.
Gebze Haberi
Fatih'ten terlemeye cerrahi çözüm!

Terleme vücudun ısı dengesini sağlamada önemli bir fizyolojik mekanizmadır. Ancak doğal terleme dışında vücudun bir bölgesinin ya da tümünün aşırı terlemesine HİPERHİDROZİS denir. Bu durum bireyi sosyal hayatta zor durumda bırakabilir ve hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Aşırı el  (palmar) ve koltuk altı (aksillar) terlemesi için en etkili ve kalıcı çözüm cerrahi (Videotorakoskopik Sempatektomi) seçenektir. Ameliyat kararı verilmeden önce hastalara ayırıcı tanı için özellikle endokrinolojik ve gerekli görülen diğer muayeneleri yapılır. Başka bir hastalığa bağlı olmadığı ortaya konulan aşırı el ve koltuk altı terlemesi olan hastalarımızda en etkin tedavi olan cerrahi seçenek uygulanabilir. 

HASTALAR AYNI GÜN TABURCU EDİLİYOR

Videotorakoskopik Sempatektomi ameliyatı; aşırı el ve koltuk altı terlemesi (hiperhidroz) için başarısı yüksek her iki koltuk altı kıl çizgisinden  0,5-1 cm uzunluğunda tek kesi ile yapılan Kapalı ve kısa süreli (yaklaşık 30 dk) bir cerrahi tedavi seçeneğidir. Genellikle hastalar aynı gün taburcu edilerek sosyal hayatlarına dönmektedir. Videotorakoskopik sempatektomi operasyonu  Gebze Fatih Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Op. Dr. Mehlika İşcan tarafından başarılı şekilde uygulanmaktadır. Bugün de koltuk altı terlemesi şikayeti nedeniyle videotorakoskopik sempatektomi operasyonu yapılan bir hastamız şifa ile taburcu edildi. Ayrıntılı bilgi ve muayene için Göğüs Cerrahisi Polikliniğine randevu alabilirsiniz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fatih'ten, terlemeye, cerrahi, çözüm!,
Yorumlar
Haber Yazılımı