Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 09:57
 
Gebze’de 100 bin AR-GE istihdamı!
Bilişim Vadisi’ni Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, “Türkiye’de toplam AR-GE personeli 120 bin. Bizim hedefimiz 100 bin Ar-Ge personelinin bilişim vadisinde çalışmasını sağlamak” dedi.
Gebze Haberi
Gebze’de 100 bin AR-GE istihdamı!

Bilişim Vadisi’ni Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Silikon Vadisi örnek alınarak kurulan Bilişim Vadisi’nin anlattı. İbrahimcioğlu Bilişim Vadisi’nin toplam 5 etaptan oluştuğunu belirterek, “2012 yılında sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde mega teknoloji merkezinin ülkemizde kurulmasını istiyor. Bu çerçevede İstanbul, Ankara ve Kocaeli’nde fizibilite çalışmaları yapılıyor. Türkiye’deki imalat sanayisinin 35’i, ISO 500’deki sanayi firmalarının 82 tanesinin bulunduğu Kocaeli’nin en uygun yer olduğu kanaatine varılarak Bakanlar Kurulu kararı ile Bilişim Vadisi bu bölgeye kuruluyor. Amerika’da Silikon Vadisi, Çin’de ve Rusya’da da benzeri yapılar mevcut.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

Bilişim Vadisi bölgenin tamamını kapsayacak ulusal ve uluslararası bir mega teknoloji koridoru projesi olarak kurulmuştur. Hali hazırda 200 bin metre karede kapalı alanımız var. Bu sadece ilk etabı. Proje 5 etaptan oluşuyor. Tamamı bittiğinde 1 milyon metre kare kapalı alan olacak ve 100 bin Ar-Ge personelinin çalışabileceği bir nüfusu barındıracak. Türkiye’de toplam AR-GE personeli 120 bin. Bizim hedefimiz 100 bin Ar-Ge personelinin bilişim vadisinde çalışmasını sağlamak. Burası Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi. Burada bir saatlik mesafede 1 milyon öğrenciye ulaşabiliyoruz. 1 saatlik çember çizdiğimizde bu alan içinde 14 üniversite ve yaklaşık 1000 akademisyen var.

KOCA BİR YAŞAM ALANI

Ar-Ge yapıyorsanız, bu insanlara ihtiyacınız var. Yani bilgi, bilim, araştırma, geliştirme olmadan tek başına teknolojiden bahsedemeyiz. Ama sadece bilgiyi üreterek de teknolojiyi konuşamıyoruz. Neye ihtiyaç var? Sanayiye, üretime, imalata ihtiyaç var. Bölge hepsinin buluşma noktası. Bunlar yeterli değil. Ayrıca 2 unsuru daha katmamız lazım. Biri sivil toplum kuruluşları. Diğeri yerel aktörler. Teknoloji üreten, ürettiği teknolojiyi kullanan bir kültüre ihtiyacımız var. O kültürün yol haritası sivil toplum kuruluşları ile çizilebilir. Onun için STK’lara ihtiyacımız var. Yerel aktörler dediğimiz, belediyeler gibi direk alt yapı ve ulaşım sağlayıcı, hizmet sağlayıcı kuruluşlar. Çalışanların kreşe, hastaneye ihtiyacı var; yaşam alanlarına ihtiyacı var. Eğlence merkezine, çocuğunu oynatacağı parka ihtiyacı var. 3 buçuk milyon metrekarenin içerisinde 1 milyon metrekare orman alanı bulunuyor. Projesi çizildi, ağaçlandırma çalışmaları yapılıp orman olacak. Central Park’ı hayal edin. Her iki yakada işyerleri var. Çalışıyorlar, ortada koşu parkurları, yürüyüş alanları, göletler. Yani koca bir yaşam alanı.

ÇOK YÖNLÜ DESTEK HİZMETİ

Ortaklarımız arasında Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK, TSE, KOSGEB, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ve TOSB bulunmaktadır. Lokasyon olarak Ankara, İzmir ve İstanbul’a uzanan 3 ana otoyol hattının kesiştiği aksta yer alıyoruz. Sosyal yaşam alanlarımız mevcut. Firmalarımızın tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine katkı sunuyoruz. Türkiye’de teknoloji politikalarını belirleyen kuruluşlar ve ortaklarımız AR-GE firmalarımızın gelişim süreçlerini yakından takip ediyor. Dolayısıyla çok yönlü bir destek hizmeti sunduğumuzu söylemek doğru olacaktır.

GLOBAL HIZLANDIRICI PROGRAM

Üretimi artıracaksak ciddi yatırım portföylerine ihtiyacımız var. Yurtdışına baktığınızda teknoloji şirketlerine para akışı yatırım fonları aracılığıyla sağlanıyor. Böylece şirketlerin çalışmaları daha hızla ilerleyebiliyor. Daha fazla personel çalıştırıyor. Yatırımlar kartopu etkisi yaratıyor, katma değerli ürüne dönüşüyor. Türkiye’de bununla ilgili fon çalışmaları var. Geçen yıl TÜBİTAK 1514 programı desteğiyle fon oluşturulmaya başlandı. Ciddi bir fon toplandı. Bilişim Vadisi olarak bunu özellikle niye söyledim? Global Hızlandırıcı Program üzerinde çalışıyoruz. İnşallah Temmuz ayında bunun duyurularını yapacağız. Bir yatırım ekosistemi oluşturacağız. 1000 tane firmanın içinden 20 girişimci firmayı seçmeyi planlıyoruz. Bu model, teknoparkların hepsine örnek olacak niteliktedir. Teknoparkların yönetim şirketlerinin de sürekli alanda olduğu bir yaşam döngüsü kurulmuş olacak.

ODAĞIMIZ BİLİŞİM

Bugün Silikon Vadisi’nde de bu böyle. Siz iyi ürünü buraya koyarsanız, iyi program oluşturursanız, tanıtımını iyi yapar ve bir pazar kurarsanız o ürünler o pazarda satılır. Biz buna inanıyoruz. Projesini geliştirdik. Temmuz’da duyurularını yapacağız. Mart 2020’ye kadar sürecek. Bizim odağımız bilişim. Otomotiv AR-GE’lerini burada yürütmek isteyenler var. Bizi takip edin, yakın zamanda gelişmeleri göreceksiniz. Özellikle mobilite dediğimiz ekosistemi canlandıracak, bununla ilgili otonom çalışmalar yapan şirketler önemli. Bununla beraber haberleşme teknolojileri önemli. Startup şirketleri var. Hepsi bizim hedef kitlemizde. Akıllı şehirler alanında çalışan Huawei ile ilgili bir lansmanımız oldu. Haberleşme Teknoloji Kümelenmesi’yle görüşüyoruz.

SANAYİNİN DİJİTALLEŞMESİ BİLİŞİM VADİSİ’NDE OLUR

5G ile ilgili test merkezini kurmak için görüşmeler yapıyoruz. Oyun yazılımları önemli. MARKA ile oyun projemiz var. Proje kapsamında oyun laboratuvarı kurduk. 50 tane oyun girişimcisine destek vereceğiz. Burada oyun geliştiricilere eğitim vereceğiz. Peki, oyun geliştirmek tek başına yeterli mi,  değil. Bir oyun geliştirme motoruna bir de satış platformuna ihtiyaç var; ikisiyle de görüştük. Alt yapıyı kurduk. Şimdi oyuncuları çağıracağız. Oyun yazsınlar, oyun firmalarını da burada toplamaya çalışıyoruz. Biz ulaşım ve haberleşme teknolojilerinin burada gelişmesi için bir odak çalışma ortamı kurmaya gayret ediyoruz. Makinelerin haberleşmesi ve daha birçok konu; ‘sanayinin dijitalleşmesi, sanayinin merkezindeki Bilişim Vadisi’nde olur’ diyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, 100, bin, AR-GE, istihdamı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı