Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 08:34
 
İşte Türkiye Tarihi'nde bir İLK
Türkiye'nin ilk kilisesi Yeşilköy'e yapılacak. Projesi tamamlanan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, 1.5 milyon dolara mal olacak.
- Haberi
İşte Türkiye Tarihi'nde bir İLK

Başbakan Davutoğlu, Dolmabahçe'de azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle yaptığı toplantıda müjdeyi verdi, Türkiye'nin ilk kilisesi Yeşilköy'e yapılacak. Projesi tamamlananMeryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, 1.5 milyon dolara mal olacak.

Önceki gün Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde Türkiye'de yaşayan gayrimüslim cemaat temsilcileriyle yemek yiyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süryaniler için Yeşilköy'de yapılması planlanan kiliseye destek vereceklerini söyledi. Böylece 1923 yılında kurulanTürkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir kilise sıfırdan yapılmış olacak. Süryaniler için yapılacak kilisenin adresi Bakırköy ilçesi sınırları içindeki Yeşilköy olacak.

18 BİN SÜRYANİ YAŞIYOR

Peki adres olarak neden burası seçildi? Türkiye'de yaklaşık 25 bin Süryani yaşıyor. Bunların 18 binin adresi ise İstanbul. İstanbul'da Ermenilerden sonra en büyük azınlık grubu olan Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları bölge ise Bakırköy. İşte bu yüzden kiliseYeşilköy'deki Katolik Mezarlığı'nın içine yapılacak.

MARDİN'E GİDİLDİ

Yeşilköy Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi'nin projesi, Ergün Mimarlık tarafından hazırlandı. Projede Mimar Ender Ergün, Mimar Cavit Özgür Ergün, Mimar Eser Ergün tarafından hayata geçirildi. Hazırlanma aşamasında ise Mardin'e gidilerek buradaki Süryani Kiliseleri incelendi. Süryani kiliselerinin mimarisi örnek alınarak daha modern hali projeye uygulandı. Ergün Mimarlık 1995 yılında Dr. Y. Mimar Ender Ergün önderliğinde kuruldu. Y. Mimar Cavit Özgür Ergün ve Y. Mimar Eser Ergün'le birlikte çalışıyor. 2002 yılında Süryani Kadim Vakfı'nın Tarlabaşı'ndaki yerinin projesini de Ergün mimarlık yaptı.

DAVUTOĞLU SÖZ GİRDİ, MÜJDEYİ VERDİ

Gayrimüslim cemaat temsilcileri ile yapılan toplantıda Başbakan Davutluğu, talepleri tek tek dinledi. Sıra Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin'e geldiğinde ise Davutoğlu kendisi konuya girdi: "Sizin ne istediğinizi biliyorum. Siz söylemeden ben söyleyeyim. Kilise sorunu çözeceğiz ve gereken adımları atacağız." Bu diyalogdan sonra tarihi karar kamuoyu ile paylaşıldı.

MEZARLIK NE OLACAK?

Yeşilköy'deki Katolik Mezarlığı, Yeşil Zeytin Sokak'ta. Eski İtalyan mezarlığı olarak da bilinen yer Süryani Cemaati'ne yakın kaynaklara göre İbb tarafından geçtiğimiz yıllarda tahsis edildi. Tahsisten sonra başlanan kilisenin proje çalışmaları, 2013 yılında tamamlandı. Şu anda kilisenin inşaatına geçilmesi için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. Çünkü kilisenin yapılacağı alanda eski dönemden kalma mezarlar bulunuyor. Bu mezarların akıbetleriyle ilgili karar Anıtlar Kurulu'ndan çıkacak.

FİNANSMANI MARDİNLİLER VAKFI'NDAN

Projeye göre kilisenin 3 Bodrum katı olacak. En alt iki kat otopark olarak kullanılacak. Birinci Bodrum katı da toplantı salonu olacak. Üst kat ise ikiye ayrılıyor. Bir bölümü üç katlı olacak. Tam hizasında ise 3 kat yüksekliğinde kilisenin ibadet alanı bulunacak. Proje 1.5 milyon dolara mal olacak ve projenin finansmanı Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından üstlenecek. (Kaynak: Vatan)

İşte Türkiye'nin yapılması planan ilk kilisesinin projesinden fotoğraflar:


Türkiye'nin İlk Kilisesinin Projesi Hazır, 1,5 Milyon Dolara Yapılacak
 
Bu Haberle İlgili Yorumlar18 yorum
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiyenin, ilk, kilisesi, Yeşilköye, yapılacak, Projesi, tamamlanan, Meryem, An
Yorumlar
Haber Yazılımı