Karaismailoğlu, “Projelerimiz dünyada gıpta ile bakılıyor!”
Haber
19 Eylül 2020 - Cumartesi 16:51
 
Karaismailoğlu, “Projelerimiz dünyada gıpta ile bakılıyor!”
Siyaset Haberi
Karaismailoğlu, “Projelerimiz dünyada gıpta ile bakılıyor!”

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sevindikli- Alikahya bölümünün açılışına telekonferans ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yol çok güzel oldu. Konsorsiyumdan ricam peyzaj düzenlemelerini yapıp, çevreyi tamamen yeşile boğarsak yol farklı bir güzelliğe kavuşacaktır” dedi.

Yap-işlet-devret yöntemi ile yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nun 5’inci kesimi olan Sevindikli-Alikahya bölümünün açılış töreni Çayırköy’de bulunan T5 tünelinin önünde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemi bağlandığı açılışa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Milletvekili İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile kent protokolü katıldı.

MARMARA'NIN İNCİ KOLYESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Vahdettin Köşkü’nden telekonferans yöntemi ile açılışa katıldı. Erdoğan, ilk konuşmayı yolu yapan konsorsiyum adına Cemal Kalyoncu’ya verdi. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan dört şeritli ve 30 kilometresi tünellerden oluşan bir yol olduğunu söyleyen Kalyoncu, yıl sonunda yolun tamamlanacağını belirtti. Asya ve Avrupa arasında inci kolye olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun açılışını yaptıklarını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünyanın gıpta ile baktığı projelerimiz ekonomik ve sosyal alanda canlılığı ortaya koymaktadır.

EN ÖNEMLİ PARÇA

Ülkemizde trafiğin en yoğun olduğu bölgede yapılan otoban illerin trafik hacmini azaltmıştır. Emniyetli ve konforlu yeni bir trafik koridoru açıldı. Sadece bu bölgedeki 57 kilometrelik yolun açılışı ile yıllık 500 milyonluk tasarruf elde edilmiş olacaktır” dedi. Karaismailoğlu’nun ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gebze- İzmit kesiminin bölgemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Kuzey Marmara Otoyolu Marmara’nın en batısından başlayarak Ankara’ya kadar 400 kilometrelik bir yoldur. Gebze-İzmit bölgesi yolun en önemli bölümlerinden biridir.

UZUN KUYRUKLAR OLMAYACAKTIR

T2 tüneli 4 bin 200 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun tünelidir. İnsan ve araç trafiğinin en yoğun olduğu bölgede bu yol yapıldı. Yol dört gidiş, dört geliştir. Yol medeniyettir. Yolları, köprüleri olan ülkelerin sırtı kolay kolay yere gelmez. Gebze-İzmit kesimi TEM otoyolu ve D-100 karayolu yükünü de azaltacaktır. Ankara-İstanbul güzergahının en sıkışık bölgesini rahatlatacaktır. Sakarya bölümü bittiğinde tamamen bu bölgedeki sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Bayramlarda ve trafiğin yoğun olduğu dönemlerdeki kuyruklar ortadan kalkacaktır.

81 İLİ KALKINDIRDIK

Medeniyetimize katkı vermek için ekonomik ve toplumsal yapıyı inşa etmek gerekiyor. Türkiye’de 2002’den önceki geri kalmışlığın nedeni vesayet ve darbeler olduğunu biliyoruz. İç çekişmelere enerjimizi verdiğimizde zamanımızı heba ediyoruz. 18 yıllık hükümetlerimiz döneminde Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan hizmetlerin 10 katını ülkemize kazandırdık. Hak ve özgürlükleri geliştirdik. Ülkemizin 81 ilini kalkındırdık. Milletimiz geleceğini aydınlatacak bir vizyon istiyor. Geçen bunca zamana kadar karşımızda ufku yapılan seçimleri geçmeyen bir yapı var.

SALGINDAN EN AZ ETKİLENEN ÜLKEYİZ

Biz şimdiden 2023, 2071 Türkiye’sini planlıyoruz. Biz söylemle bunu yapmıyoruz, somut adımlarla bunu yapıyoruz. Asırlık uyanışımızı engellemeye çalışıyorlar. 15 Temmuz’da da olduğu gibi önümüzdeki engellere karşı milletimiz dik bir duruş sergilemiştir. Geçmişte yapılan büyük hizmetler ve geleceği kucaklayan vizyonlar elbette önemlidir. Son yıllardaki saldırılar ekonomimizi hedef alıyor. Koronavirüs salgınına tam da böyle bir dönemde denk geldik. Birçok ülke büyük olumsuzluklar yaşadı. Ancak Türkiye bu salgından en az etkilenen ülkedir. 35 milyarlık bir kaynağı milletimizin istifadesine sunduk

İSTİHDAM ARTIYOR

Yılın çeyreğinde büyüdük ama ikinci çeyreğinde daralma yaşadık. Üçüncü çeyrekte ise üretmeye devam ederek geçen seneden daha olumlu gelişmelere işaret ediyor. İmalat sanayinde Amerika'yı daha geride bıraktırmamızı sağladı. İstihdam edilenlerin sayısı Nisan ayından bu yana yükseliyor. İstihdam oranlarımız mevsim etkisinden arındırılarak yüzde 41,6’ya yükseldi. Önümüzdeki dönem istihdam daha da artacak. Üçüncü çeyreği herkesi memnun eden bir şekilde kapatacağız. Bu durumun kredi derecelendirme şirketlerini hiç memnun etmeyeceğini biliyoruz. Onlara en güzel cevabı başarılarımızla vereceğiz” dedi.

KURDELE KESİLDİ

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı bağlantıyla takip ettiği törende Bakan Karaismaloğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, DEİK Başkanı Nail Olpak, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir ve beraberindeki ilgililer etabın açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Bakan Karaismaloğlu ve beraberindekiler, otoyolda pikap kullandı.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaismailoğlu,, “Projelerimiz, dünyada, gıpta, ile, bakılıyor!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı