Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 10:36
 
Kurban pazarında çalışmalar tam gaz
Darıca Haberi
Kurban pazarında çalışmalar tam gaz

Yaklaşan Kurban Bayramı sebebi ile Darıca Belediyesi kurulacak olan kurban pazarı yerinde sinek ilaçlama işlemlerine başladı.

Covid-19 pandemi etkisi altında gireceğimiz Kurban Bayramı’na yönelik Darıca Belediyesi kurulacak olan kurban pazarı yerinde sinek ilaçlama işlemlerine başladı. Her yıl Darıcalının sorunu olan sinek sorununa bu yıl noktayı koymayı amaçladıklarını söyleyen Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirleri de açıkladı. Bıyık açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Her yıl Darıca’nın sorunu olan sinek sorununa bu yıl sürekli ilaçlama ile nokta koymayı amaçlıyoruz. Bizler göreve geldiğimiz ilk günden bu güne kadar Darıcalılarımızın istekleri üzerine gerekli tedbirleri alarakadımlar attık. Kurban Bayramı’nda da alacağımız tedbirler yine vatandaşlarımızın sağlığı, isteği ve mutluluğu için olacak.

BIYIK ALINAN TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Covid-19 pandemi etkisi altında idrak edeceğimiz Kurban bayramında, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirmeleri, hijyen tedbirlerine uygun olarak hazırlanmış hayvan satış yerlerinden kurbanlık temin edebilmeleri, usulüne uygun olarak kesim yapılarak, muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için dahilinde gerekli tedbirler alınmaktadır. Kurban Bayramı'nın simgelerinden olan pazarlık sonrası tokalaşma yapılmayacak, kurban kesimleri randevu sistemine göre yapılacak ve kurban kesim yerlerinde çalışan ve kurban kestirmek isteyen herkes maske takacak.

TABELALAR ASILACAK

Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak. Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, Kovid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak. Hayvan satış alanlarına ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olanlar alınmayacak. Hayvan satış yerlerine girenlerin ateşi ölçülecek, vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde olanlar alınmayacak.

KURALLARA UYALIM

Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için gerekli uyarılar yapılacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak. Tüm hemşerilerimize tekrardan Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına uymalarını rica ediyorum.”

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. 2020 Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı’nın 1. günü 31 Temmuz Cuma, bayramın 2. günü 1 Ağustos Cumartesi, 3. günü 2 Ağustos Pazar ve 4. günü ise 3 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban, pazarında, çalışmalar, tam, gaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı