6 ay boyunca bedava oldu

Gündem 05.06.2024 - 12:40, Güncelleme: 05.06.2024 - 12:40
 

6 ay boyunca bedava oldu

Prim borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, 31 Aralık 2024'e kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

Hükümet, milyonlarca vatandaşı etkileyecek önemli bir karar aldı. Belirli bir hizmetin 6 ay boyunca ücretsiz sunulmasına karar verildi. Bu sayede vatandaşlar bu hizmetten daha uygun fiyatlı ve kolay bir şekilde yararlanabilecek. Cumhurbaşkanlığı kararıyla, prim borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, 31 Aralık 2024'e kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.   KİMLER YARARLANACAK? Düşük Gelirli Ailelerin Çocukları: 18 yaş altı çocuklar. 20 yaş altı lise öğrencileri. 25 yaş altı üniversite öğrencileri. Üniversite Öğrencileri: Mezun olduktan sonra 25 yaşını geçmemek kaydıyla 2 yıl boyunca ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. Gelir Testine Girenler: Ailesinin ödeme gücü olmayan ve herhangi bir işte çalışmayan kişiler. Gelir testinde, kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise primleri devlet karşılıyor. Üzerinde olanlar ise kendi primlerini ödemek zorunda. Yabancı Uyruklu Öğrenciler: Kayıt tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurarak genel sağlık sigortası kapsamındaki haklardan yararlanabiliyorlar. Ödemeleri gereken prim tutarı ise 536 lira olarak belirlenmiş. GSS Borcu Olanlar: Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar, yılsonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler ancak borç yükümlülükleri devam ediyor. 18 Yaşından Küçük Türk Vatandaşları: Anne veya babalarının sigortalı olmasına bakılmaksızın prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanabiliyorlar. Gençler: Eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca GSS prim ödeme yükümlülüğü devam ediyor. Bağ-Kur veya GSS Prim Borcu Olanlar: Devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanabiliyorlar, ancak bu hizmetten faydalanmak için borçların ödenmesi gerekiyor. Gelir testi sonucunda, geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların borçları siliniyor. Kısa Vadeli Sigorta Kolları ile Genel Sağlık Sigortası Primleri: Toplu olarak ödenmiyor. Sigortalılar, hizmet borçlanmaları ve isteğe bağlı sigorta primlerini toplu olarak ödeyebiliyorlar. Sigorta Primlerinin Geri Alınması: İşçi, memur veya Bağ-Kur'lular, ödedikleri malullük, yaşlılık veya ölüm sigorta primlerini geri alabilirler. Bu karar, düşük gelirli aileler, gençler ve prim borcu olan vatandaşlar için önemli bir rahatlama sağlayacak. 2024 yılının sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alarak sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.
Prim borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, 31 Aralık 2024'e kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

Hükümet, milyonlarca vatandaşı etkileyecek önemli bir karar aldı. Belirli bir hizmetin 6 ay boyunca ücretsiz sunulmasına karar verildi.

Bu sayede vatandaşlar bu hizmetten daha uygun fiyatlı ve kolay bir şekilde yararlanabilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, prim borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, 31 Aralık 2024'e kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

 

KİMLER YARARLANACAK?

Düşük Gelirli Ailelerin Çocukları:

18 yaş altı çocuklar.
20 yaş altı lise öğrencileri.
25 yaş altı üniversite öğrencileri.

Üniversite Öğrencileri:

Mezun olduktan sonra 25 yaşını geçmemek kaydıyla 2 yıl boyunca ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Gelir Testine Girenler:

Ailesinin ödeme gücü olmayan ve herhangi bir işte çalışmayan kişiler.
Gelir testinde, kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise primleri devlet karşılıyor. Üzerinde olanlar ise kendi primlerini ödemek zorunda.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler:

Kayıt tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurarak genel sağlık sigortası kapsamındaki haklardan yararlanabiliyorlar. Ödemeleri gereken prim tutarı ise 536 lira olarak belirlenmiş.

GSS Borcu Olanlar:

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar, yılsonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler ancak borç yükümlülükleri devam ediyor.

18 Yaşından Küçük Türk Vatandaşları:

Anne veya babalarının sigortalı olmasına bakılmaksızın prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanabiliyorlar.
Gençler:

Eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca GSS prim ödeme yükümlülüğü devam ediyor.

Bağ-Kur veya GSS Prim Borcu Olanlar:

Devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanabiliyorlar, ancak bu hizmetten faydalanmak için borçların ödenmesi gerekiyor.
Gelir testi sonucunda, geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların borçları siliniyor.

Kısa Vadeli Sigorta Kolları ile Genel Sağlık Sigortası Primleri:

Toplu olarak ödenmiyor.
Sigortalılar, hizmet borçlanmaları ve isteğe bağlı sigorta primlerini toplu olarak ödeyebiliyorlar.

Sigorta Primlerinin Geri Alınması:

İşçi, memur veya Bağ-Kur'lular, ödedikleri malullük, yaşlılık veya ölüm sigorta primlerini geri alabilirler.

Bu karar, düşük gelirli aileler, gençler ve prim borcu olan vatandaşlar için önemli bir rahatlama sağlayacak.

2024 yılının sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alarak sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

Kocaeli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.