Park ınn

‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Basın Onur Günü’ paneli düzenlendi

Kocaeli 17.01.2024 - 15:15, Güncelleme: 17.01.2024 - 15:15
 

‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Basın Onur Günü’ paneli düzenlendi

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından 16 Ocak Basın Onur Günü kapsamında organize edilen ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Basın Onur Günü’ isimli panel, üniversitemizin destekleriyle gerçekleştirildi.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Kurumsal İletişim Ofisi Başkanı Doç. Dr. Banu Küçüksaraç, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gürsoy Değirmencioğlu, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk ve Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Ayhan’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı. Panelin açılış konuşmasını Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki yaptı. Pösteki, konuşmasında “İlkeli, tarafsız, onurlu gazetecilik için önemli olan bugün de Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamışken Basın Onur Günü için bir arada bulunmaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.  “Milli Mücadele’yi destekleyen sesler, Anadolu basınından çıktı” Panelin açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk, Milli Mücadele Döneminde basının önemine değinen bir konuşma yaptı. Mustafa Kemal’in Anadolu’da kurduğu Minber, İrade-i Milliye ve Hakimiyet-i Milliye gazetelerinin kuruluşu ve Türk tarihi için önemine değinen Baştürk, “Milli mücadeleyi destekleyici sesler daha çok Anadolu basınında çıkmıştır. Çünkü İstanbul basını hem işgal altındadır hem de biraz kafaları karışıktır” dedi. “Devlet faaliyetleri gazeteler üzerinden şekillenmiştir” Panelin ikinci konuşmacısı olan Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Ayhan, Türk basın tarihi, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönenimde devlet-basın ilişkisini ele aldığı konuşmasında 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te gerçekleştirilen basın toplantısının Cumhuriyet fikrinin halka duyurulmasındaki önemine değindi. Toplumsal dönüşümün basın üzerinden gerçekleştirildiğini ifade eden Ayhan, “Hem siyasi örgütlenme hem toplumsa örgütlenme hem de devlet adına yapılmış birçok faaliyetin gazeteler üzerinden şekillenmiştir” dedi. Mustafa Kemal’in farklılıkları seven ve muhalif gazetecileri de her daim yanında olduğunu söyleyen Ayhan “Gazetecilik muhalif bir yapıdır. Gazeteci olmak için muhalif olmak zorundasınız” ifadelerini kullandı. Panel, konuşmacı hocalara plaket takdim edilmesinin ardından sonlandı.                          
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından 16 Ocak Basın Onur Günü kapsamında organize edilen ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Basın Onur Günü’ isimli panel, üniversitemizin destekleriyle gerçekleştirildi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Kurumsal İletişim Ofisi Başkanı Doç. Dr. Banu Küçüksaraç, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gürsoy Değirmencioğlu, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk ve Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Ayhan’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki yaptı. Pösteki, konuşmasında “İlkeli, tarafsız, onurlu gazetecilik için önemli olan bugün de Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamışken Basın Onur Günü için bir arada bulunmaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Milli Mücadele’yi destekleyen sesler, Anadolu basınından çıktı”

Panelin açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk, Milli Mücadele Döneminde basının önemine değinen bir konuşma yaptı. Mustafa Kemal’in Anadolu’da kurduğu Minber, İrade-i Milliye ve Hakimiyet-i Milliye gazetelerinin kuruluşu ve Türk tarihi için önemine değinen Baştürk, “Milli mücadeleyi destekleyici sesler daha çok Anadolu basınında çıkmıştır. Çünkü İstanbul basını hem işgal altındadır hem de biraz kafaları karışıktır” dedi.

“Devlet faaliyetleri gazeteler üzerinden şekillenmiştir”

Panelin ikinci konuşmacısı olan Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Ayhan, Türk basın tarihi, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönenimde devlet-basın ilişkisini ele aldığı konuşmasında 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te gerçekleştirilen basın toplantısının Cumhuriyet fikrinin halka duyurulmasındaki önemine değindi. Toplumsal dönüşümün basın üzerinden gerçekleştirildiğini ifade eden Ayhan, “Hem siyasi örgütlenme hem toplumsa örgütlenme hem de devlet adına yapılmış birçok faaliyetin gazeteler üzerinden şekillenmiştir” dedi. Mustafa Kemal’in farklılıkları seven ve muhalif gazetecileri de her daim yanında olduğunu söyleyen Ayhan “Gazetecilik muhalif bir yapıdır. Gazeteci olmak için muhalif olmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Panel, konuşmacı hocalara plaket takdim edilmesinin ardından sonlandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.