Park ınn

GTÜ Öğrencilerinden Çevreye Duyarlı Projeler

Gebze 12.01.2024 - 18:08, Güncelleme: 12.01.2024 - 18:08
 

GTÜ Öğrencilerinden Çevreye Duyarlı Projeler

GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri dönem projelerinde doğaya daha duyarlı, sürdürülebilir bir yaşam için çözümler üretip sundular.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) iklim değişikliklerinden etkilenmeyen sürdürülebilir bir dünya için akademik ve ARGE tabanlı birçok proje ile kurum, kuruluş ve sektörlere çözüm ortağı olmak için çalışmalarına devam ediyor. Bunun bir kurum kültürü haline geldiğinin en önemli göstergesi dönem sonu projelerine yansıması ile oldu. GTÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği “Görüntü İşlemenin Temelleri Dersi” kapsamımda GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri dönem projelerinde plajlarda ve denizlerde çöp ve diğer atıkların tespiti, müsilaj tespiti, trafik yoğunluğu ölçümü, şehirlerde betonlaşma analizi, izmarit, kuruyemiş vb. çöplerin tespiti, arıtma tesislerinde enerji verimliliği vb. daha birçok konuda görüntü işleme teknikleri ile ürettikleri çözümleri öğrenci ve akademisyenlere sundular. GTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Anfisi’nde yapılan sunuma GTÜ Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Melek Özkan'da katılarak sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Etkinliğe ayrıca, TÜBİTAK MAM İklim değişikliği ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcılığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği SMART4ENV projesi uzmanları katılım sağladı. İklim değişikliği ve ülkemiz üzerindeki etkileri, iklim değişikliğinin atıksu arıtımına ve tarımsal üretime olası etkileri ve çözüm yolları konularında uzmanlar tarafından bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, çok disiplinli çalışmaların önemine vurgu yapılmış, elektronik mühendislerinin çevresel problemlerin çözülmesine yönelik katkıları ve olası çalışma konuları hakkında bilim söyleşisi gerçekleştirildi. ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ Müsilajın görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Senanur Ağaç, Ekin Çoban hazırladı. Denizlerdeki atıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Ayşegül Yılmaz hazırladı. Plajlarda pet şişe ve diğer atıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Mehmet Berkay Avcı hazırladı. Yere atılan izmaritlerin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Toprak ALP hazırladı. Göl Yataklarındaki değişimin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Kutay Şahlankaya hazırladı. ​​​​​​​ Çamurda kabarcıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Ümit Kerem Teke hazırladı. Çamur nem oranının görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Serdar Yusuf Öztürk hazırladı. Yere atılan ay çekirdeği kabuğunun görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Hüseyin Tolga Önder, Ömer Sinan Özer hazırladı. Bitki yapraklarındaki hastalıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Merve Tutar, Eda Mislina Aksan hazırladı. Şehirlerdeki betonlaşmanın görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Samet Yıldız hazırladı. Trafik Yoğunluğunun görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Mehmet Berk Al hazırladı. Araç plaka yerinin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Abdülhalim Yaydemir hazırladı.
GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri dönem projelerinde doğaya daha duyarlı, sürdürülebilir bir yaşam için çözümler üretip sundular.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) iklim değişikliklerinden etkilenmeyen sürdürülebilir bir dünya için akademik ve ARGE tabanlı birçok proje ile kurum, kuruluş ve sektörlere çözüm ortağı olmak için çalışmalarına devam ediyor. Bunun bir kurum kültürü haline geldiğinin en önemli göstergesi dönem sonu projelerine yansıması ile oldu.

GTÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği “Görüntü İşlemenin Temelleri Dersi” kapsamımda GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri dönem projelerinde plajlarda ve denizlerde çöp ve diğer atıkların tespiti, müsilaj tespiti, trafik yoğunluğu ölçümü, şehirlerde betonlaşma analizi, izmarit, kuruyemiş vb. çöplerin tespiti, arıtma tesislerinde enerji verimliliği vb. daha birçok konuda görüntü işleme teknikleri ile ürettikleri çözümleri öğrenci ve akademisyenlere sundular.

04.jpgGTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Anfisi’nde yapılan sunuma GTÜ Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Melek Özkan'da katılarak sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Etkinliğe ayrıca, TÜBİTAK MAM İklim değişikliği ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcılığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği SMART4ENV projesi uzmanları katılım sağladı. İklim değişikliği ve ülkemiz üzerindeki etkileri, iklim değişikliğinin atıksu arıtımına ve tarımsal üretime olası etkileri ve çözüm yolları konularında uzmanlar tarafından bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, çok disiplinli çalışmaların önemine vurgu yapılmış, elektronik mühendislerinin çevresel problemlerin çözülmesine yönelik katkıları ve olası çalışma konuları hakkında bilim söyleşisi gerçekleştirildi.

ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ
Müsilajın görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Senanur Ağaç, Ekin Çoban hazırladı.
Denizlerdeki atıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Ayşegül Yılmaz hazırladı.
Plajlarda pet şişe ve diğer atıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Mehmet Berkay Avcı hazırladı.
Yere atılan izmaritlerin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Toprak ALP hazırladı.
Göl Yataklarındaki değişimin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Kutay Şahlankaya hazırladı.
03.jpg​​​​​​​
Çamurda kabarcıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Ümit Kerem Teke hazırladı.
Çamur nem oranının görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Serdar Yusuf Öztürk hazırladı.
Yere atılan ay çekirdeği kabuğunun görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Hüseyin Tolga Önder, Ömer Sinan Özer hazırladı.
Bitki yapraklarındaki hastalıkların görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Merve Tutar, Eda Mislina Aksan hazırladı.
Şehirlerdeki betonlaşmanın görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Samet Yıldız hazırladı.
Trafik Yoğunluğunun görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Mehmet Berk Al hazırladı.
Araç plaka yerinin görüntü işleme yöntemleri ile tespiti projesini Abdülhalim Yaydemir hazırladı.02.jpg

Kocaeli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.