Eğitim Haber Girişi: 21.10.2020 - 20:46, Güncelleme: 26.12.2020 - 11:34

GTÜ sanal gerçeklikle meslek deneyimleme fırsatı sunuyor

 

GTÜ sanal gerçeklikle meslek deneyimleme fırsatı sunuyor

GTÜ öğrencileri geliştirdikleri sanal gerçeklik programı ile kariyerinin başında olan ve meslek tercihinin ne yönde olmasına karar veremeyen gençler için simülasyonla hayallerindeki mesleği deneyimleme fırsatı sunuyorlar. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencileri tarafından Busimes Sanal Gerçeklik Proje Ekibi bilgisayar görselleştirmesi alanında yüksek teknoloji üretmek amacı ile oluşturuldu. Ekibin geliştirdiği Busimes programı ile meslek tercihinin ne yönde olmasına karar veremeyen gençler simülasyonla hayallerindeki mesleği deneyimleme fırsatı bulacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Proje Genel Koordinatörü GTÜ Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Ahmet Atar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Henüz eğitim hayatı devam eden öğrencilerin üniversite ve meslek seçiminde yaşadığı problemleri temel alarak, kullanıcıların daha bilinçli tercihler yapabilmesini sağlayacak sanal gerçeklik simülasyonları üretmekteyiz. Bu yanlış ya da uygun olmayan meslek tercihlerine çözüm olarak, istenilen alanda deneyim imkanı sağlanarak çözüme kavuşacağını belirledik. Üç boyutlu ortamda geliştirdiğimiz sanal gerçeklik simülasyonları ile istenilen mesleğin 1 günlük yaşamı simüle edilebilmektedir.   KENDİLERİNİ SINIYORLAR Bu simülasyonlar, gerçek iş hayatı düzeninde bir kurgu akışına sahiptir. Kullanıcılar, simülasyon içerisinde psikolojik ve analitik testlere uğrayarak kendilerini sınayabilmektedir. Ayrıca senaryoların ve kurgunun işleyişi kullanıcının seçimleri üzerinden ilerlemektedir. Bu sayede deneyen kişiye özel bir sonuç vermektedir ve bu tercihi kişinin yetenek setine en uygun yapabilmesini sağlamaktadır. Ürünümüzün Kullanım ve İnovasyon Alanları:  Meslek ya da üniversite seçim aşamasında olup, yeterince bilgiye sahip olmadığı için karar veremeyen öğrenciler, Covid-19 Sonrası Uzaktan Eğitim, Uzaktan Çalışma, Uzaktan Staj faaliyetleride kullanılabilecek etkileşimli ortam, Kurumsal şirketlerin işe alım süreçlerinde kullanılmak üzere insan kaynakları birimleri, Ürünümüzün Kullanılabileceği Platformlar;  Sanal Gerçeklik Başlığı yardımıyla sağlanacak 3D ortamlar,  Akıllı Telefonlar, Masaüstü ya da Dizüstü bilgisayarlar.” 8 KİŞİLİK EKİP Proje Ekibinin diğer üyeleri ise şöyle: GTÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Dilara Üzünlü, Ömer Faruk Aydın, Abdullah Memişoğlu, 4. sınıf öğrencisi Mustafa Akın Akarsu, GTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Mümtaz Danacı, 3. Sınıf öğrencisi Tugay İpek, GTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Gülsüm Ferah, 4. Sınıf öğrencisi Metehan Şıhman.  

GTÜ öğrencileri geliştirdikleri sanal gerçeklik programı ile kariyerinin başında olan ve meslek tercihinin ne yönde olmasına karar veremeyen gençler için simülasyonla hayallerindeki mesleği deneyimleme fırsatı sunuyorlar.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencileri tarafından Busimes Sanal Gerçeklik Proje Ekibi bilgisayar görselleştirmesi alanında yüksek teknoloji üretmek amacı ile oluşturuldu. Ekibin geliştirdiği Busimes programı ile meslek tercihinin ne yönde olmasına karar veremeyen gençler simülasyonla hayallerindeki mesleği deneyimleme fırsatı bulacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Proje Genel Koordinatörü GTÜ Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Ahmet Atar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Henüz eğitim hayatı devam eden öğrencilerin üniversite ve meslek seçiminde yaşadığı problemleri temel alarak, kullanıcıların daha bilinçli tercihler yapabilmesini sağlayacak sanal gerçeklik simülasyonları üretmekteyiz. Bu yanlış ya da uygun olmayan meslek tercihlerine çözüm olarak, istenilen alanda deneyim imkanı sağlanarak çözüme kavuşacağını belirledik. Üç boyutlu ortamda geliştirdiğimiz sanal gerçeklik simülasyonları ile istenilen mesleğin 1 günlük yaşamı simüle edilebilmektedir.

 

KENDİLERİNİ SINIYORLAR

Bu simülasyonlar, gerçek iş hayatı düzeninde bir kurgu akışına sahiptir. Kullanıcılar, simülasyon içerisinde psikolojik ve analitik testlere uğrayarak kendilerini sınayabilmektedir. Ayrıca senaryoların ve kurgunun işleyişi kullanıcının seçimleri üzerinden ilerlemektedir. Bu sayede deneyen kişiye özel bir sonuç vermektedir ve bu tercihi kişinin yetenek setine en uygun yapabilmesini sağlamaktadır. Ürünümüzün Kullanım ve İnovasyon Alanları:  Meslek ya da üniversite seçim aşamasında olup, yeterince bilgiye sahip olmadığı için karar veremeyen öğrenciler, Covid-19 Sonrası Uzaktan Eğitim, Uzaktan Çalışma, Uzaktan Staj faaliyetleride kullanılabilecek etkileşimli ortam, Kurumsal şirketlerin işe alım süreçlerinde kullanılmak üzere insan kaynakları birimleri, Ürünümüzün Kullanılabileceği Platformlar;  Sanal Gerçeklik Başlığı yardımıyla sağlanacak 3D ortamlar,  Akıllı Telefonlar, Masaüstü ya da Dizüstü bilgisayarlar.”

8 KİŞİLİK EKİP

Proje Ekibinin diğer üyeleri ise şöyle: GTÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Dilara Üzünlü, Ömer Faruk Aydın, Abdullah Memişoğlu, 4. sınıf öğrencisi Mustafa Akın Akarsu, GTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Mümtaz Danacı, 3. Sınıf öğrencisi Tugay İpek, GTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Gülsüm Ferah, 4. Sınıf öğrencisi Metehan Şıhman.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.