Park ınn
Sevgi Töngel
Köşe Yazarı
Sevgi Töngel
 

KAKTÜSLER VE ÇOCUKLAR

Meksika’da çölde yetişen bir tür kaktüs vardır. Agave Kaktüsü… Bu kaktüs tekilanın hammaddesi olduğu gibi, yapraklarında da Sisal denen ipeksi bir iplik var ve ipekten daha pahalı bir kumaşın yapımında kullanılır. Bir gün bir işadamı bu kaktüslere yatırım yapmaya karar verir. Büyük bir fabrika kurar, büyükçe ve verimli bir tarlada kaktüsleri yetiştirmeye başlar. Kaktüsleri orada daha büyük ve daha bol yapraklı yetiştirmek için her türlü fedakârlığı yapar. Kaktüsleri bol vitaminler ve zenginleştirilmiş gübrelerle besler. Çabaları sonuç verir, daha iri ve yaprakları daha büyük bitkiler elde eder. Sıra yaprakların içindeki iplikleri toplamaya gelir. İlginç bir olayla karşılaşırlar; hemen hemen tüm kaktüslerde bu iplikler kaybolmuştur! Yapraklar daha iri olmuş ama içlerindeki iplikler kaybolmuş. Buna bir türlü anlam veremez ve işadamı büyük bir zararla fabrikayı kapatmak zorunda kalır. Âmâ olayın sebebini öğrenmek ister ve sorunun peşini bırakmaz. Sonuçta Amerikalı bir bitki biyoloğu ile anlaşır. Bitki biyoloğu çöle gider, bu tür kaktüslerden birinin yanında çadır kurar ve bir-iki ay kaktüsü gözlemler, inceler ve sonuçta bir rapor yazar. Raporda şu ifade yer alır; “…bu ipliklerin ortaya çıkma sebebi çölün çetin ve zor koşullarıdır. Siz bu kaktüsü rahat bir ortama yerleştirmekle bu yeteneğinden etmişsinizdir…“ Çocuk yetiştirirken, eğer ona kötülük yapmak istiyorsanız her istediğini verin. Eğer iyilik yapmak istiyorsanız, bırakın bazı sorunlarını kendisi çözmeye çalışsın… Bunu Yaparken de kendisini geliştirsin… Anooshirvan Miandji bu öyküde bizlere çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekli konular hakkında bilgiler vermiştir. Günümüzde anne ve babaların yaptığı yanlışların en büyüğü de çocukların her isteklerini yerine getirmesidir. Ağladığında veya bir şeyi çok istediğinde çocukların isteklerini hemen yerine getirmek doğru bir davranış değildir. Bütün istekleri yerine getirilen bir çocuk gelecekte mutlu olmayı beceremez. Böyle yetiştirilmiş bireyler yaşları ilerledikçe hayattan daha fazla şey istemeye başlayacak ancak bazı istekleri yerine gelmeyecektir. Bu da onların mutlu olmalarını engelleyecektir Çocuğunuzun daha mutlu bir birey olması için her isteğini yerine getirmekten kaçının. Onlara istekleri için bir hedef koyun. Bu sayede çocuğunuza hem kendisine bir hayat amacı belirlemesi konusunda yardım etmiş hem de istekleri yerine geldiğinde daha mutlu olması için destek vermiş olursunuz. Çocuğunuzu hayatın zorlukları karşısında dik durabilmesini sorunlar karsısında sızlanmadan çözüm üretebilmeyi yaşamdan zevk almayı öğretin Çocuklarımızı hayata hazırlamak onların her istediğini yerine getirmekle değil, zorlukları görerek gözlemleyerek sorunları çözümleyerek okuyup deneysel bilgilenerek fark ederek yasayarak öğrenilir unutmayalım.   Kaynak:Anooshirvan Miandji Okul Öncesi Öğretmeni Sevgi TÖNGEL
Ekleme Tarihi: 17 Ağustos 2023 - Perşembe

KAKTÜSLER VE ÇOCUKLAR

Meksika’da çölde yetişen bir tür kaktüs vardır. Agave Kaktüsü…
Bu kaktüs tekilanın hammaddesi olduğu gibi, yapraklarında da Sisal denen ipeksi bir iplik var ve ipekten daha pahalı bir kumaşın yapımında kullanılır.
Bir gün bir işadamı bu kaktüslere yatırım yapmaya karar verir. Büyük bir fabrika kurar, büyükçe ve verimli bir tarlada kaktüsleri yetiştirmeye başlar.
Kaktüsleri orada daha büyük ve daha bol yapraklı yetiştirmek için her türlü fedakârlığı yapar. Kaktüsleri bol vitaminler ve zenginleştirilmiş gübrelerle besler.
Çabaları sonuç verir, daha iri ve yaprakları daha büyük bitkiler elde eder.
Sıra yaprakların içindeki iplikleri toplamaya gelir. İlginç bir olayla karşılaşırlar; hemen hemen tüm kaktüslerde bu iplikler kaybolmuştur! Yapraklar daha iri olmuş ama içlerindeki iplikler kaybolmuş. Buna bir türlü anlam veremez ve işadamı büyük bir zararla fabrikayı kapatmak zorunda kalır. Âmâ olayın sebebini öğrenmek ister ve sorunun peşini bırakmaz. Sonuçta Amerikalı bir bitki biyoloğu ile anlaşır.
Bitki biyoloğu çöle gider, bu tür kaktüslerden birinin yanında çadır kurar ve bir-iki ay kaktüsü gözlemler, inceler ve sonuçta bir rapor yazar.

Raporda şu ifade yer alır;
“…bu ipliklerin ortaya çıkma sebebi çölün çetin ve zor koşullarıdır.
Siz bu kaktüsü rahat bir ortama yerleştirmekle bu yeteneğinden etmişsinizdir…“
Çocuk yetiştirirken, eğer ona kötülük yapmak istiyorsanız her istediğini verin.
Eğer iyilik yapmak istiyorsanız, bırakın bazı sorunlarını kendisi çözmeye çalışsın…
Bunu Yaparken de kendisini geliştirsin…
Anooshirvan Miandji bu öyküde bizlere çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekli konular hakkında bilgiler vermiştir. Günümüzde anne ve babaların yaptığı yanlışların en büyüğü de çocukların her isteklerini yerine getirmesidir. Ağladığında veya bir şeyi çok istediğinde çocukların isteklerini hemen yerine getirmek doğru bir davranış değildir. Bütün istekleri yerine getirilen bir çocuk gelecekte mutlu olmayı beceremez. Böyle yetiştirilmiş bireyler yaşları ilerledikçe hayattan daha fazla şey istemeye başlayacak ancak bazı istekleri yerine gelmeyecektir. Bu da onların mutlu olmalarını engelleyecektir

Çocuğunuzun daha mutlu bir birey olması için her isteğini yerine getirmekten kaçının. Onlara istekleri için bir hedef koyun. Bu sayede çocuğunuza hem kendisine bir hayat amacı belirlemesi konusunda yardım etmiş hem de istekleri yerine geldiğinde daha mutlu olması için destek vermiş olursunuz. Çocuğunuzu hayatın zorlukları karşısında dik durabilmesini sorunlar karsısında sızlanmadan çözüm üretebilmeyi yaşamdan zevk almayı öğretin Çocuklarımızı hayata hazırlamak onların her istediğini yerine getirmekle değil, zorlukları görerek gözlemleyerek sorunları çözümleyerek okuyup deneysel bilgilenerek fark ederek yasayarak öğrenilir unutmayalım.

 

Kaynak:Anooshirvan Miandji

Okul Öncesi Öğretmeni

Sevgi TÖNGEL

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sebahat köçek
(20.08.2023 17:09 - #72543)
Malesef bizlerin istemeden de olsa yaptığımız en büyük hatalarımız sağolun aydınlattığınız ve bir kez daha hatırlattığınız için çok harika olmuş
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.