GAİA
Köşe Yazarı
GAİA
 

BUDİZM

Size göre Budizm bir felsefe mi yoksa inanç biçimi mi? Tarihi M.Ö. 5.yy. dayanan Budizm etkinliğini günümüze kadar korumuştur.Budizm'in hedefi, hayattaki acı, ıstırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklamak ve bunları gidermenin yollarını göstermektir.Budizm'e göre yaratılma düşüncesinden bağımsız olarak, herşey birbirine bağlı ve eş zamanlı olarak vardır.  Budizm ilke olarak duyguları dizginleme, ahlâken temizlenme, insanları eşit görme, insanlara ve diğer canlılara sevgi ve şefkat duyma gibi ilkelere  dayanır. Toplumun bir kısmının değil tamamının çıkarını korur şekilci olmamakla birlikte sınıfsal ayrıma karşı çıkar. Budizm'in  genel öretisi; Canlıyı yok etme Çalma Cinsel istismar suçu işleme Yalan söyleme Sarhoş olma Öğretilere baktığımızda  Tanrı odaklı değil insan odaklı olduğunu görüyoruz. Ama Tanrı' yı merkeze koymaması Tanrı'yı reddettiği anlamını taşımaz  ayrıca insandan beklenen olgunlaşma ve varlığını özümsemenin temelde tanrı merkezli dinlerde ki istenen insan modeli olduğunu görürüz tek fark bunun Tanrı'ya borçlu olunan birşey değil insanın kendine ve diğer insanlara olan borçlu olmasıdır.Kısacsı önce iyi insan sonra Tanrı'ya yakın insan... Birkaç alıntı bırakmak  istiyorum; " Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin." "Ancak bizzat hissettiğiniz, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz, kendinizin ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın ve tutumunuzu onlara uydurun." "Bu dünyayı yaratan, zihninizdir." Gautama Buddha
Ekleme Tarihi: 09 Ekim 2021 - Cumartesi

BUDİZM

Size göre Budizm bir felsefe mi yoksa inanç biçimi mi?
Tarihi M.Ö. 5.yy. dayanan Budizm etkinliğini günümüze kadar korumuştur.Budizm'in hedefi, hayattaki acı, ıstırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklamak ve bunları gidermenin yollarını göstermektir.Budizm'e göre yaratılma düşüncesinden bağımsız olarak, herşey birbirine bağlı ve eş zamanlı olarak vardır.

 Budizm ilke olarak duyguları dizginleme, ahlâken temizlenme, insanları eşit görme, insanlara ve diğer canlılara sevgi ve şefkat duyma gibi ilkelere  dayanır. Toplumun bir kısmının değil tamamının çıkarını korur şekilci olmamakla birlikte sınıfsal ayrıma karşı çıkar.
Budizm'in  genel öretisi;
Canlıyı yok etme
Çalma
Cinsel istismar suçu işleme
Yalan söyleme
Sarhoş olma
Öğretilere baktığımızda  Tanrı odaklı değil insan odaklı olduğunu görüyoruz. Ama Tanrı' yı merkeze koymaması Tanrı'yı reddettiği anlamını taşımaz  ayrıca insandan beklenen olgunlaşma ve varlığını özümsemenin temelde tanrı merkezli dinlerde ki istenen insan modeli olduğunu görürüz tek fark bunun Tanrı'ya borçlu olunan birşey değil insanın kendine ve diğer insanlara olan borçlu olmasıdır.Kısacsı önce iyi insan sonra Tanrı'ya yakın insan...
Birkaç alıntı bırakmak  istiyorum;
" Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin."
"Ancak bizzat hissettiğiniz, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz, kendinizin ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın ve tutumunuzu onlara uydurun."
"Bu dünyayı yaratan, zihninizdir."
Gautama Buddha

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.